Polityka i Społeczeństwo

Wicemarszałek Senatu z PiS w gigantycznych opałach? Sprawa jest już w prokuraturze

O sprawie przyjęcia przez Senat uchwały w sprawie ustawy o ubezpieczeniach społecznych, mimo wymaganego quorum, informował w czwartek senator Marek Borowski. Uznanie przez wicemarszałek Marię Koc uchwały za przyjętą skłoniło posła .Nowoczesnej Mirosława Suchonia do złożenia do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków i poświadczenia nieprawdy przez wicemarszałek, o czym poseł poinformował niedawno za pośrednictwem Twittera.

Przypomnijmy, chodzi o głosowanie w Senacie ustawy likwidującej próg składek ZUS z dnia 7 grudnia. Za przyjęciem uchwały głosowali jedynie posłowie Prawa i Sprawiedliwości, senatorowie opozycji zbojkotowali je. Mimo samodzielnej większości senatorskiej reprezentacji PiS, do quorum zabrakło dwóch głosów, ponieważ 16 senatorów partii rządzącej nie było już w sali obrad. Mimo tego, wicemarszałek Koc uznała ważność głosowania, początkowo je przerywając i informując o braku wymaganych 50 głosów, po przerwie zmieniła zdanie, stwierdzając w oparciu o nagranie z kamer, że na sali znajdowało się 73 senatorów. Jak widać w państwie PiS możliwe jest, że 48 jest większe niż 50.

Poseł Suchoń uzasadniając w Sejmie złożenie zawiadomienia do prokuratury powiedział: “Po przeanalizowaniu stenogramu posiedzenia Senatu widzimy wyraźnie, że w głosowaniu ws. przyjęcia ustawy wzięło udział 48 senatorów. Tymczasem Pani wicemarszałek ustaliła, że w głosowaniu wzięło udział ponad 70 senatorów. […] Uzyskanie kworum przez PiS nie było możliwe dlatego, że część Senatorów lekceważąc swoje obowiązki udała się do domu. Wicemarszałek Koc chciała ręcznie sterować izbą, to jest niedopuszczalne.”

Smutne jest, że w obliczu kosmetycznej zmiany na fotelu premiera niewielu zauważyło ten jaskrawy przykład łamania prawa przez machinę “dobrej zmiany”. Czy konfrontacja wicemarszałek z prokuratorem oznacza dla niej kłopoty? Nie wiadomo, czy w ogóle dojdzie do oskarżenia, jeśli tak, byłaby to świetna okazja do pokazania choć pozorów niezależności prokuratury.

fot. flickr/Senat

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie