Polityka i Społeczeństwo

Wiadomo, kiedy wariant Delta zaatakuje masowo Polaków. Popsuje nam wakacje?

Delta
Shutterstock

Czy indyjski wariant Delta sparaliżuje Polakom wakacje? Dominacja tego mutanta w Europie jest już nie do uniknięcia. Wiadomo kiedy uderzy w Polsce.

Indyjski mutant Delta doprowadził do gwałtownego wzrostu zakażeń w Wielkiej Brytanii. Ta odmiana koronawirusa zaczyna się powoli rozlewać po Europie. W Polsce wykryto do tej pory około stu przypadków zakażenia Deltą. Nie jest wykluczone, że mutacja sparaliżuje wakacje na Starym Kontynencie.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), zajmujące się bezpieczeństwem zdrowotnym w Europie, opublikowało prognozę dotyczącą zakażeń. Wynika z niej, że rozwój epidemii rozpocznie się na nowo w okresie wakacyjnym. Prognoza oparta jest na trzech czynnikach: średnim tempie szczepień w Europie, wysokiej zakaźności indyjskiego mutanta i poluzowaniu obostrzeń. Dominacja wariantu Delta jest w Europie nie do uniknięcia. Kiedy dokładnie mutacja może uderzyć w Polsce?

Tempo szczepień spowalnia ze względu na coraz mniejszą liczbę chętnych. Ponieważ Polska poluzowała obostrzenia wcześniej, bo na początku czerwca, silny wzrost zakażeń może wystąpić u nas już pod koniec lipca. Ostatnie wakacje były bardzo spokojne, mieliśmy mało zakażeń. To lato – jestem o tym przekonany – będzie zupełnie inne – mówi Dr Tomasz Ozorowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej w Wielkopolsce, w rozmowie z “Gazetą Wyborczą”.

Lekarz podkreśla, że zaszczepieni nie mają się czego obawiać. Chorować będą głównie osoby niezaszczepione i te które przyjęły jedną dawkę preparatów, które są dwudawkowe.

Ryzyko zakażenia przy pełnym zaszczepieniu jest niewielkie, a nawet jeśli się zakazimy, prawdopodobieństwo, że ciężko przejdziemy covid, jest bliskie zera – mówi gazecie.

Źródło Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie