Polityka i Społeczeństwo

Wiadomo, ile rząd wydał na organizację szpitali tymczasowych. Ogromna kwota, a w jednym z najdroższych wciąż nie ma pacjentów

Koronawirus
Shutterstock

518 milionów złotych. Co to za kwota? Tyle kosztowała budowa 19 szpitali tymczasowych w Polsce. Kwota i tak nie obejmuje jeszcze budowy placówki na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Posłanka pyta, minister odpowiada

O sprawę zapytała posłanka Polski 2050 Hanna Gil-Piątek.

Odpowiedzi udzielił jej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dowiedzieliśmy się, że w Polsce powstało – bez szpitala na Narodowym – 19 placówek: we Wrocławiu, Ciechocinku, Lublinie, Zielonej Górze, Łodzi, Krakowie, Opolu, Rzeszowie, Białymstoku, Katowicach, Sopocie, Kielcach, Nidzicy, Szczytnie, Poznaniu i Szczecinie. Wydano na to 518 163 483 zł.

Do powyższej kwoty należałoby dodać wysokość inwestycji na Stadionie Narodowym. Jak ujawnił poseł opozycji Dariusz Joński, miesięczny koszt funkcjonowania placówki to prawie 21,5 miliona złotych.

Budowa szpitala

Ile kosztowała budowa pojedynczych oddziałów tymczasowych? Jak wynika z odpowiedzi wiceministra zdrowia, najwięcej pochłonęła inwestycja we Wrocławiu – 75,6 mln zł. Za jej przygotowanie była odpowiedzialna wrocławska spółka Dynamic Congress Centre, właściciel Terminal Hotel, i Ekodynamic Investments. Miał zapewnić miejsce dla 400-450 chorych, ale przed świętami… wciąż stał pusty.

Z kolei stworzenie szpitala tymczasowego w Katowicach kosztowało aż 55,5 mln zł. W połowie grudnia informowano, że w placówce od początku jej powstania było hospitalizowanych… 27 pacjentów z COVID-19. 14 grudnia w szpitalu przebywało 14 osób. I to mimo tego, że całą placówkę tworzono z myślą o zabezpieczeniu 500 chorych. Szpital powstał w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Taki szpital można było budować w okresie letnim, żeby przygotować się na jesień, kiedy te miejsca by się przydały. Ten najtrudniejszy okres udało nam się jakoś wytrzymać, oczywiście kosztem innych oddziałów (…) Z obecnego punktu widzenia budowa szpitali tymczasowych nie ma jednak sensu – mówił “Gazecie Wyborczej” prof. Krzysztof Simon.

Warto dodać, że pieniądze na budowę szpitali tymczasowych pochodzą z budżetu państwa, czyli de facto od nas wszystkich. W inwestycje zaangażowane są też spółki Skarbu Państwa: PKN Orlen, Tauron, PKO Bank Polski, Lotos, Totalizator Sportowy, Węglokoks, KGHM i Grupa Azoty. W projekt jest też włączony Bank Gospodarstwa Krajowego.

Źródło: wp.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie