Polityka i Społeczeństwo

Według Jakiego Polska straciła miliardy w UE. Jednak o swoich milionach euro rozmawiać nie chce

Morawiecki wsadził Jakiego na minę. Filar kampanii PiS w stolicy okazał się skandalicznym kłamstwem
Fot. TVP Info

Europoseł Patryk Jaki zaprezentował wyliczenia, które miały pokazać, że Polska straciła na dołączeniu do Unii Europejskiej. Dziennikarka “Gazety Wyborczej” postanowiła zapytać go jednak o coś innego. O jego zarobki.

Patryk Jaki jest eurosceptykiem

Jaki jest eurosceptykiem, ale jednocześnie europosłem. Dziwne? Dla niego nie. Rozmawiał na ten temat z portalem wyborcza.pl.

Polacy zdecydowali, że chcą mieć [przedstawicieli] w Parlamencie Europejskim i chcą żeby tyle zarabiali posłowie nie tylko ci najbardziej euroentuzjastyczni, ale również tacy jak ja ci eurorealistyczni – mówił.

Jego zdaniem “Polacy mają prawo wybierać na posłów tylko tych euroentuzjastycznych”.

To chcę pani powiedzieć, że demokracja się z panią nie zgodziła – dodał europoseł na uwagi dziennikarki. Gdy ta zaproponowała, by wystąpił o obniżenie wynagrodzeń dla europosłów, wyraźnie się oburzył.

– Proszę bardzo niech pani zostanie europosłem i występuje sobie z wnioskiem o obniżenie. To nie ja decyduję o tym, jaka jest pensja europosła – mówił polityk Solidarnej Polski.

Ile zarabiają europosłowie?

Mandat europosła faktycznie wiąże się z niezłymi zarobkami. Miesięczne wynagrodzenie europosła ustala jest na poziomie 38,5 proc wynagrodzenia sędziego Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. To ok. 8 757,70 euro, a po opłaceniu podatku ok. 6 824,85 euro.

Do tego dochodzą diety poselskie w wysokości 306 euro za dzień. Kwota ta może być obniżona, jeśli poseł nie wziął udziału w ponad połowie głosowań zaplanowanych w danym dniu. Warunkiem otrzymania takiej diety jest podpisanie listy obecności na początku dnia. Czasem organizowane są posiedzenia poza Unią, wówczas dieta wynosi aż 153 euro.

Europolitykom przysługują też zwroty dot. podróżowania.

Jak widać, jak na polskie warunki, to bardzo dobre pieniądze, na które nie może liczyć żaden poseł w Sejmie.

Źródło: wyborcza.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie