Gospodarka

Wbrew zapewnieniom Morawieckiego, samotni rodzice jednak stracą? “To przyznanie się do kompletnej porażki”

W piątek premier Mateusz Morawiecki powiedział, że osoby, które tracą na Polskim Ładzie, mogą rozliczać się według zasad z 2021 r. Michał Myck, ekonomista i dyrektor fundacji cenEA, wyliczył w odpowiedzi, że samotny rodzic może stracić ponad 6 tys. zł rocznie. – To przyznanie się do kompletnej porażki – twierdzi.

Polski Ład nie taki dobry, jak go malowali

Jeśli ktokolwiek zarabiający do 12 tys. 800 zł brutto miesięcznie straci na Polskim Ładzie, będzie mógł rozliczyć się na zasadach z 2021 r. – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Jak podkreśla wspomniany Myck, pomysł Morawieckiego może doprowadzić do jeszcze większych absurdów, niż widzimy teraz.

Wprowadzenie przez rząd RP równoległych systemów podatkowych (do granicy 12 800 zł/mies.) jest w gruncie rzeczy przyznaniem się do kompletnej porażki w odniesieniu do sposobu implementacji jednej z największych reform podatkowych po 1989 roku” – uważa Myck.

Jak dodał, “im bardziej skomplikowany jest obszar, który chce się reformować, tym większe są wymagane kompetencje i doświadczenie ludzi, którzy powinni być w to zaangażowani”.

Myck, by zobrazować swoją tezę, obrał za przykład rodzica samodzielnie wychowującego dziecko na “granicy” kwoty 12 800 zł brutto.

W systemie z 2021 r. podatek PIT+NZF dla takiej osoby wyniósłby 1886 zł/mies. W Polskim Ładzie wyniesie znacznie więcej, bo 2398 zł/miesięcznie (bez uwzględnienia ulgi).

“To oznacza, że przekroczenie dochodu o 1 zł (uniemożliwiające rozliczenie wg zasad 2021) oznaczać będzie stratę w wysokości 512 zł/mies. (6144 zł/rok). Takich sytuacji zapewne będzie więcej. Czekam z niecierpliwością na szczegółowe propozycje konkretnych rozwiązań ze strony MF” – zauważa ekspert.

Reakcja rządu

Jak na wyliczenia Mycka zareagował rząd? Dość nijako. “Zachęcamy, by zmiany ocenić, kiedy będą dostępne ich pełne założenia” – podały władze.

Problem w tym, że rok rozliczeniowy trwa i zaczął się od wielkiego chaosu podatkowego. Zapewne cały 2021 będzie stał pod znakiem tworzenia poprawek do Polskiego Ładu. Można mieć obawy, że wyjdzie z tego jeszcze większym potworek legislacyjny niż ten, z którym walczymy teraz.

Czytaj także:

A jednak? Zwiększyły się szanse Kaczyńskiego na zawarcie nowej koalicji

Katolicka organizacja cofa środki dla bezdomnych. Nie uwierzycie, z jakiego powodu!

Kaczyński znalazł już następcę Morawieckiego. To ON poprowadzi PiS do zwycięstwa w wyborach?

Źródło: money.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie