Polityka i Społeczeństwo

Wbrew zapewnieniom Morawieckiego epidemia koronawirusa nie zwalnia. Odnotowano największą liczbę zakażeń od miesiąca

Shawn Goldberg / Shutterstock.com

Mateusz Morawiecki już kilka razy ogłaszał pokonanie epiedemii koronawirusa, a liczba zakażonych rośnie. Współczynnik R obrazujący skalę reprodukcji wirusa wzrósł w ośmiu województwach – informuje konkret24.tvn24.pl

Brakuje palców u rąk, gdy chce się policzyć, ile razy premier Mateusz Morawiecki ogłaszał pokonanie epidemii koronawirusa. W trakcie kampanii wyborczej na jednym z wieców zachęcał starsze osoby do uczestnictwa w wyborach zapewniając, że wirus w lecie nie jest taki groźny. Było to podyktowane kalkulacją wyborczą, ponieważ badania elektoratu po pierwszej turze wyborów prezydenckich pokazały, że w grupie wiekowej 60+ nie wszyscy poszli na wybory. Jest to w główniej mierze elektorat popierający Zjednoczoną Prawicę.

Wczoraj odnotowano 418 nowych zakażeń, co jest największym dobowym wzrostem zachorowań od 17 czerwca. Dzień wcześniej 380, a przedwczoraj 399. Wcześniejsze dni także nie napawają optymizmem – 20 lipca poinformowano o 279 zakażonych, 19 lipca – 358 przypadków, 18 lipca – 339, 17 lipca – odnotowano 353 przypadki zakażonych.

Współczynnik R ocenia czy na danym terenie epidemia się rozwija czy jest w odwrocie. – Współczynnik reprodukcji wirusa w Polsce na dzień 18 lipca wyniósł 1,05. To oznacza, że jedna osoba zaraża średnio 1,05 kolejnej osoby – czy inaczej: że 100 osób zaraża średnio 105 kolejnych – pisze konkret24.tvn24.pl. Jeżeli współczynnik R jest poniżej 1, to oznacza, że epidemia się cofa. Na przestrzeni ostatnich miesięcy przelicznik R kształtował się następująco: marzec – 2,6, kwiecień – 1,11, maj – 0,99, czerwiec – 1.11.

W 11 województwach wartość współczynnika reprodukcji wirusa w lipcu wynosi więcej niż 1: lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, zachodniopomorskie, dolnośląskie, mazowieckie, lubelskie, łódzkie, podkarpackie. W tych regionach epidemia się rozwija. Z porównaniu z czerwcem wspólczynnik R wzrósł w ośmiu województwach: kujawsko-pomorskie, małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.

Dr. Paweł Grzesiowski, immunolog i specjalista w dziedzinie profilaktyki zakażeń. – (…) trend wzrostowy zachorowań i współczynnika R jest wyraźny (…).

https://twitter.com/grzesiowski_p/status/1286368580120928260

Źródło konkret24.tvn24.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie