Polityka i Społeczeństwo

Ważny sojusznik odwraca się od PiS? Ta decyzja Piotra Dudy może oznaczać wojnę

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda poinformował dziś, że związek zdecydował o opuszczeniu Rady Dialogu Społecznego. Przyczyną jest powołanie do rady nowych członków.

My jako „Solidarność”, a także nasi współpracownicy, którzy wchodzą w skład Rady Dialogu Społecznego, podjęliśmy decyzję, że z dniem dzisiejszym składamy rezygnację z członkostwa w Radzie Dialogu Społecznego – powiedział prezes „Solidarności” Piotr Duda. Poinformował, że powodem rezygnacji było powołanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowych członków RDS. Szef Solidarności określił ten ruch mianem „bezprawnego”.

Prezydent, na wniosek Mateusza Morawieckiego, powołał do RDS Jarosława Gowina, Przemysława Czarnka, Adama Niedzielskiego i Olgę Semeniuk. Ten ruch nie spodobał się Solidarności.

To jest niedopuszczalne, że premier ma możliwość odwoływania członka Rady, dlatego że ma taki kaprys – stwierdził Piotr Duda. – Domagamy się jak najszybszego procedowania przed Trybunał Konstytucyjny skargi złożonej przez prezydenta Andrzeja Dudę lub nowelizacji – dodał i podkreślił, że Solidarność nie zgadza się na „niszczenie dialogu przez rząd Zjednoczonej Prawicy”.

Radę Dialogu Społecznego powołano w 2015 roku. Zastąpiła Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych. Jej zadaniem jest prowadzenie dialogu społecznego w celu zapewnienia warunków właściwego rozwoju państwa. Zasiadają w niej przedstawiciele pracowników (w tym właśnie Solidarność), przedstawiciele pracodawców oraz rządu.

Źródło: Do Rzeczy

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie