Polityka i Społeczeństwo

Ważny apel Donalda Tuska z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. “Nie możemy zwątpić” [WIDEO]

screen/ Twitter Donald Tusk

1 sierpnia 2021 roku to 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Donald Tusk opublikował z tej okazji film ze specjalnym przekazem.

Tusk: Nie zwątpić w wolność

Donald Tusk rozpoczął swoje okolicznościowe nagranie cytatem z wiersza „Do Powstańca”. Jego autorem jest Stanisław Marczak-Oborski, uczestnik powstania.

Pamiętaj: Nie wolno ci zwątpić w wolność, co przyjdzie, choćbyś padł – zacytował Tusk i podkreślił, że słowa te są ważne także dziś, 77 lat po powstaniu.

Kiedy zatrzymamy się na dźwięk syren, pamiętajmy, że powstańcy ginęli po to, abyśmy mogli co roku, kiedy tylko syreny ucichną, wracać do normalnego, bezpiecznego życia wolnych ludzi – powiedział lider PO. Podkreślił, że nasza wolność nadaje sens ofierze bohaterów z 1944 roku.

– Dlatego nie możemy w nią zwątpić – zaznaczył były premier. – Jesteśmy im to winni, chwała bohaterom – zakończył Donald Tusk.

Trzaskowski: Pamięć o Powstaniu częścią tożsamości

W sobotę odbyły się w Warszawie uroczystości związane z rocznicą wybuchu Powstania, w których wzięli udział prezydent miasta Rafał Trzaskowski i prezydent Andrzej Duda. Trzaskowski w swoim przemówieniu powiedział, że „pamięć o Powstaniu Warszawskim jest częścią naszej tożsamości, naszego DNA”.

To, co najważniejsze — będziemy się spotykać dalej, przez lata i dziesięciolecia i będziemy czcili pamięć o Powstaniu Warszawskim – zapewnił.

Trzaskowski przypominał, że wciąż trwają dyskusje, czy bohaterski zryw sprzed 77. lat był potrzebny, czy może decyzja o wybuchu powstania była błędem. Prezydent miasta stwierdził, że w przypadku takich rozważań chce powtórzyć słowa samych uczestników walk z sierpnia 1944 roku.

Ci wszyscy, którzy nie byli pięć lat pod okupacją, nie byli poniżani, nie widzieli tych wszystkich zbrodni, nie mają prawa do tego, żeby oceniać powstanie i powstańców – powiedział Trzaskowski. – Tylko ci, którzy przeżyli Powstanie wiedzą, że po prostu inaczej być nie mogło. To jest bardzo ważna lekcja – podkreślił prezydent Warszawy.

Źródło: Onet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie