Polityka i Społeczeństwo

Ważne przesłanie Jurka Owsiaka do minister edukacji. “Chodzi tu o ludzkie życie”

Owsiak robi Błaszczakowi wbrew. Zobaczcie, komu tym razem pomoże Wielka Orkiestra
fot. wikimedia

Jurek Owsiak opisał na swoim profilu na portalu Facebook milczenie, z jakim spotykają się w Ministerstwie Edukacji Narodowej listy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mimo osobistego doręczenia i upłynięcia ustawowych terminów, MEN bojkotuje korespondencję fundacji. Z tego powodu Owsiak ponowił publicznie apel skierowany do minister Anny Zalewskiej. Liderowi WOŚP zależy bowiem na tym, aby resort systemowo unormował nauczanie pierwszej pomocy w szkołach. Jak wskazuje sam Jurek Owsiak, dzięki działaniom fundacji udało się już przeszkolić w tym zakresie 2 743 759 uczniów w całym kraju oraz w tym samym czasie przygotować do prowadzenia zajęć aż 30 000 nauczycieli. Jednak organizowane przez WOŚP zajęcia mają wciąż tylko charakter dodatkowy, stąd z perspektywy procesu kształcenia są nieregularne.  Owsiakowi zależy zatem, aby przeznaczyć systemowo 32 godziny lekcyjne w ciągu 3 lat edukacji wczesnoszkolnej właśnie na pierwszą pomoc. Lider WOŚP argumentuje to następująco:

“Dzięki temu coś, co już jest w szkołach, będzie mocą przepisu realizowane na co dzień i na tym bardzo nam zależy.
Dziś są to zajęcia dodatkowe, a przez to, niestety, nieregularne. Bywa wręcz, że w wielu szkołach są, mimo posiadanych materiałów edukacyjnych jak chociażby fantomy, co jakiś czas z różnych powodów przerywane”.

Owsiak podkreśla, że jego propozycja nie ma charakteru politycznego, a umiejętność prawidłowego udzielania pierwszej pomocy skutkuje ratowaniem ludzkiego życia. W obliczu tak wysokiej stawki lider WOŚP zaapelował do Anny Zalewskiej o nie pozostawianie listów bez odpowiedzi i wyznaczenie terminy spotkania.

Inicjatywa WOŚP, która od lat jest zaangażowana w edukowanie o pierwszej pomocy jest warta uznania. Podobne rozwiązania funkcjonują bowiem w wielu krajach rozwiniętych, które dbają o edukację prozdrowotną w szerokim zakresie, zgodnie z maksymą “lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Pozostaje nam zatem kibicować, aby mimo piekiełka polskiej polityki dla dobra społecznego resort znalazł wolę do współpracy ponad podziałami. Jest to wyjątkowa okazja, aby wyjść poza polityczną małostkowość i dać piękny przykład odpowiedzialności.

Do Pani Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej,Droga Pani Minister Wysyłam do Pani listy, a nawet mówię…

Opublikowany przez Jurek Owsiak Piątek, 1 marca 2019

fot. wikimedia/Ralf Lotys

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie