Polityka i Społeczeństwo

Ważna deklaracja Rafała Trzaskowskiego. Czy taki plan ma szansę się ziścić?

PO
Flickr.com/PO

Rafał Trzaskowski przyznał, że jest otwarty na budowanie szerokiej koalicji opozycji, która będzie miała szanse wygrania wyborów.

Trzaskowski: zjednoczona opozycja wygra wybory!

Prezydent Warszawy jest zdania, że kluczem do pokonania PiS jest zjednoczona opozycja.

– Badania pokazywały, że jeśli opozycja będzie skonsolidowana, to uzyska więcej głosów i wygra wybory. Ale to, że będzie miała aż 276 mandatów i będzie w stanie odrzucić weto prezydenta, nawet dla nas było zaskoczeniem – powiedział w czasie rozmowy z Dziennikiem.pl.

Dlaczego jednak Trzaskowski jest takiego zdania. Podkreśla, że PiS nadal jest silny, a opozycja, jeśli będzie rozbita na pojedyncze partie, słaba.

Wydaje się, że dzisiaj ani KO, ani Hołownia, ani Lewica nie ma 40 proc. i że w ciągu najbliższych dwóch lat prawdopodobnie nikt z nas nie będzie na tyle silny, żeby móc samotnie wygrać z PiS. Gdyby się okazało, że wszyscy razem jesteśmy w stanie zdobyć o jeden mandat w Sejmie więcej, to nie byłoby żadnej rewelacji. Tymczasem już widać, że razem moglibyśmy nawet obalać weto prezydenta. To wszystkich nas powinno zmobilizować do rozmów o jednej liście, na której każdy zachowa swoją autonomię. Teraz jest właśnie czas na rozmowy – wytłumaczył.

Ponoć zadziałać ma prawo synergii i wszyscy po stronie opozycji mają być zadowoleni.

Jeśli pójdziemy razem, to i Platforma będzie miała więcej osób w Sejmie, i Hołownia, i Lewica – w stosunku do sytuacji, w której wszyscy poszliby samodzielnie – powiedział.

Zjednoczona opozycja

Faktycznie, brzmi to logicznie. Niestety opozycja w trochę zraziła się do pełnego zjednoczenia przy okazji wyborów do europarlamentu. Wtedy Koalicja Europejska, która zrzeszała większość opozycji, przegrała walkę ze Zjednoczoną Prawicę.

Niektórzy analitycy sceny politycznej są zdania, że wtedy – w 2018 r. – było po prostu za szybko na tego typu radykalny ruch. Możliwe, że w 2023 r. sytuacja będzie już inna i skłoni partyjnych liderów do połączenia sił i wspólnej walki z PiS. Efekty mogą być zaskakujące.

Źródło: dziennik.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie