Polityka i Społeczeństwo

Watykan ukarał abpa Głódzia i bpa Janiaka. Obaj nie spieszą się z wpłatą pieniędzy na fundację

Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Kilka tygodni minęło, odkąd Nuncjatura Apostolska poinformowała o karach nałożonych na abp. Sławoja Leszka Głódzia i bp. Edwarda Janiaka. Wygląda na to, że duchownym nie spieszy się z wpłatą na rzecz kościelnej Fundacji Świętego Józefa.

O sprawie informuje RMF FM.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w sprawie kar dla arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia i biskupa Edwarda Janiaka został opublikowany 29 marca bieżącego roku. Stolica Apostolska zdecydowała, że hierarchowie muszą opuścić swoje diecezje – Głódź archidiecezję gdańską, Janiak – kaliską. Obaj to zresztą uczynili, ponadto od 29 marca nie biorą udziału w żadnych publicznych uroczystościach na tych terenach.

Ale Watykan nałożył też na hierarchów inną karę. Obaj mieli wpłacić – z osobistych funduszy, co wyraźnie zaznaczono – pieniądze na rzecz Fundacji św. Józefa. Środki te będą przeznaczone na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom przestępstw seksualnych. „Mieli” i „będą”, bo według doniesień RMF FM żaden z hierarchów nie przekazał jeszcze pieniędzy na fundację.

Byłemu metropolicie gdańskiemu zarzucano tuszowanie sprawy gwałtu na 17-latce przez duchownego, który potem przenoszony był do innych parafii w Polsce.

– Chcę podkreślić, że nie wykazałem żadnej opieszałości w sprawie jakichkolwiek duchownych, którzy dopuścili się przestępstwa. Prowadzone są one zgodnie z procedurami określonymi przez Stolicę Apostolską i Konferencję Episkopatu Polski – napisał Głódź w opublikowanym w lutym oświadczeniu.

Z kolei o biskupie Edwardzie Janiaku zrobiło się głośno po premierze filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”. Hierarcha miał ukrywać przestępstwa seksualne popełniane przez księdza pracującego w diecezji kaliskiej.

Źródło: RMF FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie