Polityka i Społeczeństwo

Waszczykowski w bojowym nastroju, tym razem atakuje Gowina. Tej sprawy z przeszłości najwyraźniej nigdy mu nie wybaczył

fot. P.Tracz/KPRM

Witold Waszczykowski jest ostatnio w bojowym nastroju. Niedawno obraził amerykańskiego dyplomatę, teraz uderza w Jarosława Gowina.

Witold Waszczykowski zszokował ostatnio opinię publiczną, nazywając amerykańskiego chargé d’affaires Bixa Aliu „oszołomem”. Były szef – o ironio! – MSZ popisał się niebywałym pokazem dyplomacji.

Cieszę się też z tego powodu, że zastąpi obecnego oszołoma, który kieruje tą ambasadą amerykańską w Polsce – powiedział, zapytany o nowego ambasadora USA w Polsce, Marka Brzezińskiego.

I potem wcale się z tych słów nie wycofywał, nazwał Aliu „persona non grata” i zasugerował, że dyplomata powinien „zostać wydalony z Polski” za „ingerowanie w tak otwarty sposób w politykę kraju, w którym jest gościem”.

Słowa Waszczykowskiego to sygnał, że relacje polsko-amerykańskie nie należą obecnie do najgorętszych. Przyczyną ochłodzenia relacji jest m.in. forsowane przez PiS „Lex TVN”, które uderza w telewizję należącą do amerykańskiego Discovery. PiS-owskiemu pomysłowi sprzeciwia się Jarosław Gowin – jego Porozumienie zaproponowało poprawki do projektu, które nie szkodziłyby interesom USA. W sobotę Porozumienie wystosowało ultimatum – albo partia Kaczyńskiego przyjmie poprawki, albo Gowin i jego ludzie wychodzą z koalicji.

Ta ostatnia ustawa [Lex TVN] naraża Polskę na wizerunek państwa, w którym łamana jest zasada wolności mediów, psuje także klimat inwestycyjny wokół naszego kraju, a przede wszystkim naraża nas na zupełnie irracjonalny spór z głównym gwarantem naszego bezpieczeństwa, czyli Stanami Zjednoczonymi – mówił Gowin w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Postawę Gowina skomentował właśnie Witold Waszczykowski. Odniósł się do wydarzeń z przeszłości.

Storpedował rząd ⁦Beaty Szydło, a dziś podkłada miny obecnemu Mateusza Morawieckiego⁩. Są zatem granice tolerowania szkodliwej polityki i wypowiedzi ⁦– napisał europoseł i załączył link do wspomnianego wywiadu. Jak widać konflikt w koalicji trwa i nikt w obozie władzy tego nie ukrywa…

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie