Polityka i Społeczeństwo

Waldemar Pawlak doprowadzi do koalicji z PiS? W PSL panuje poważny niepokój

Powrót Waldemara Pawlaka na ważne stanowisko w PSL budzi w partii niepokój. Działacze spekulują, że formacja może się obrócić i wejść w koalicję z PiS-em.

Na początku grudnia odbył się kongres Polskiego Stronnictwa Ludowego. Na funkcję prezesa ponownie został wybrany Władysław Kosiniak-Kamysz. Na kongresie wybierano również szefa Rady Naczelnej i to głosowanie przykuwa od dwóch tygodni największą uwagę.

Wybór przewodniczącego Rady Naczelnej odbył się w dwóch turach.

W pierwszym rozdaniu wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski otrzymał 224 głosy, wiceprezes PSL Dariusz Klimczak – 235 głosów, poseł Andrzej Grzyba – 92 głosy, a były szef Ludowców Waldemar Pawlak dostał 251 głosów. W drugiej turze na Pawlaka głos oddało 408 delegatów, a na Klimczaka 373. Tym samym Waldemar Pawlak stanął na czele Rady Naczelnej.

Obrotowy PSL

Władysław Kosiniak-Kamysz od lat walczy o odklejenie z Ludowców łatki partii obrotowej. Takie określenie PSL-u utarło się w polityce właśnie z czasów Waldemara Pawlaka. Działacze przypominają jego słynne słowa, gdy na pytanie, kto wygra wybory, odpowiedział – nasz koalicjant. Podejście Pawlaka do robienia polityki, zaczyna budzić wewnątrzpartyjny niepokój.

Obrotowość jest największym obciążeniem dla PSL, co wyszło z badań. Kosiniak-Kamysz przez lata próbował zdjąć ze Stronnictwa odium, że mogą się dogadać z każdym – mówi w rozmowie z Wprost.pl jeden z polityków Koalicji Polskiej – PSL. jak pisze portal, niektórzy działacze przypuszczają, że Pawlak będzie chciał skręcać w stronę koalicji z Prawem i Sprawiedliwością.

Pawlak stawia stempel na koalicjach

Kolejnym zagrożeniem, jaki widzą członkowie PSL-u są decyzje Rady Naczelnej. Jak zwracają uwagę rozmówcy Wprost.pl, to ciało, któremu przewodzi Waldemar Pawlak, daje zielone światło na ewentualną koalicję przedwyborczą i powyborczą.

Otoczenie Kosiniaka-Kamysza nie jest dziś w stanie ocenić, jaki będzie wpływ Pawlaka na Radę, bo na razie nie kontroluje większości, ale za dwa lata to może się zmienić. A zatem zasadne jest pytanie, czy Pawlak będzie dążył do strategicznej zmiany – zastawia się polityk PSL-u.

Rozmówca portalu przypomina, że gdy budowano koalicję na wybory do Europarlamentu (Koalicję Europejską), to Waldemar Pawlak był przeciwnikiem tego projektu – Poza tym jest “podchodzony” przez PiS. Sam uważa, że nie można sobie zamykać drzwi do rozmów z obozem rządzącym – dodaje polityk.

Źródło: Wprost.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie