Polityka i Społeczeństwo

Wakacje tylko z certyfikatem? Ważna deklaracja polskiego wiceministra ws. paszportów covidowych

Thanakorn.P / Shutterstock

Wielkimi krokami zbliżają się paszporty covidowe. Andrzej Gut-Mostowy, wiceszef resortu rozwoju, podaje już konkretną datę.

Na początku roku grecki premier Kyriakos Mitsotakis, napisał list do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. – Osoby, które zostały zaszczepione, powinny mieć możliwość swobodnego podróżowania – pisał grecki polityk, otwierając tym samym dyskusję na temat tzw. paszportu szczepionkowego. Hellada, która bazuje na turystyce została przez pandemię mocno poturbowana i liczy, że najbliższy sezon turystyczny pozwoli jej odrobić straty. Kraje unijnego Południa liczą, że dzięki paszportowi szybciej odrodzi się turystyka.

Unia Europejska rozpoczęła intensywne prace nad paszportem covidowym. Jak pisała w kwietniu “Rzeczpospolita”, tego rodzaju dokument miałby być wprowadzony do 25 czerwca i ułatwiłby nie tylko podróże, lecz także korzystanie z kin czy stadionów.

Jak informuje Wirtualna Polska, cytując depeszę PAP, Polska może już w przyszłym miesiącu być gotowa do wdrożenia systemu tzw. zielonych paszportów covidowych. – Polska zgłosiła swój akces, jesteśmy gotowi, by w połowie czerwca nasz kraj znalazł się w gronie tych państw UE, które wspólnie podejmą decyzje związane z respektowaniem zielonego certyfikatu – powiedział Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, po spotkaniu unijnych ministrów turystyki.

W ocenie wiceministra, paszporty covidowe to kwestia szczególnie istotna dla regionów uzależnionych od ruchu turystycznego. – W miastach, jak np. Kraków, Wrocław, Gdańsk turystyka opiera się przecież w znacznej mierze na gościach zagranicznych – tłumaczył Andrzej Gut-Mostowy.

Źródło: WP.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie