Polityka i Społeczeństwo

W tym badaniu Platforma wygrywa z PiS-em. Tygodniowy przegląd sondaży

W tym badaniu Platforma wygrywa z PiS-em. Tygodniowy przegląd sondaży
Platforma Obywatelska RP

Nowy rok to czas podsumowań, kolejnych postanowień i otwarć. Sondaże dotyczące mijających dwunastu miesięcy potwierdzają dominację polityków partii rządzącej, a także bardzo pozytywną ocenę sytuacji w kraju przez Polaków. Sondaże poparcia partii politycznych nie przynoszą większych zmian, jednak wyniki jednego z nich mogą zaniepokoić Jarosława Kaczyńskiego.

Kto politykiem roku

Według pytanych w badaniu CBOS politykiem roku został prezydent Andrzej Duda, którego wskazało 13 proc. respondentów. Wygląda na to, że rozgrywka związana z ustawami demolującymi wymiar sprawiedliwości opłaciła się głowie państwa. Kolejne trzy miejsca zajmują politycy prawicy: Beata Szydło, Mateusz Morawiecki oraz Jarosław Kaczyński. Dopiero na piątym miejscu znalazł się polityk opozycji… Donald Tusk.

Może wybory samorządowe spowodują, że w przyszłym roku rezultat takiego badania będzie zupełnie inny?

Najlepszy rok ever

Co niektórzy mogą się zdziwić, jednak miniony rok został oceniony przez respondentów CBOS jako najlepszy od 1989 r. Aż 65 proc. Polaków ocenia rok 2017 jako dobry da nich osobiście i ich rodzin, 49 proc, iż był dobry dla Polski. Tak dobre oceny sytuacji w naszym kraju były ostatnio właśnie w przełomowym 1989 roku.

Nie brakuje również optymizmu na następny rok. 45 proc uważa, że będzie on dla nich osobiście lepszy.

To doskonałe badanie dla rządzących, jednak tak wysoko zawieszona poprzeczka oczekiwań może spowodować bardzo szybką zmianę postrzegania rzeczywistości przez naszych rodaków.

Która partia ma najwierniejszy elektorat

Pierwsze w roku badanie referencji politycznych przeprowadzone przez Pollster dla se.pl potwierdza „zabetonowanie” sceny politycznej. W związku z brakiem informacji na temat metody badania, od redaktora naczelnego Super Ekspresu Sławomira Jastrzębowskiego udało nam się uzyskać informacje, iż zostało ono przeprowadzone metodą CAWI, więc za pomocą internetu, co jest najmniej wiarygodną metodą, acz najtańszą. Oto wyniki sondażu:

To kolejny sondaż, który potwierdza wychodzenie SLD z niebytu.

Niezwykle interesującą i pogłębioną analizą poparcia wyborczego na podstawie zleconych przez siebie badań IBRIS-u przeprowadził portal politykawsieci.pl. Zgodnie z tym sondażem rozkład poparcia przedstawia się następująco:

Ponownie należy zwrócić uwagę na poparcie SLD (7 proc.) oraz ugrupowania Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego (3 proc.). Można by rzec, iż ojciec buduje pośrednio zaplecze polityczne dla swojego syna, podgryzając z prawej strony PiS. Słaby wynik .Nowoczesnej odbiera nadzieję jej wyborcom na radykalne odrodzenie po zmianie przywództwa. Ciekawe wnioski przynoszą odpowiedzi na inne pytanie dotyczące przekonania co do swojego wyboru.

W tym obszarze najlepiej wypada…Platforma Obywatelska, która może być pewna aż 76% swoich wyborców, podczas gdy taki stosunek do PiS-u deklaruje 65% jego wyborców. Pada mit o żelaznym elektoracie partii Kaczyńskiego? Wniosek jest taki, że PO mając murem stojących za sobą wyborców, może podejmować coraz to bardziej odważne inicjatywy w celu poszerzania poparcia wyborczego. Najbardziej skłonni „zdradzić” swoje partie są wyborcy Razem (60 proc.) i PSL (50 proc.)

Nareszcie możemy przyjrzeć się partiom drugiego wyboru. Tu wygrywa .Nowoczesna ze względu na bycie naturalnym wyborem dla elektoratu PO:

Jednak bardziej interesujące pytanie brzmi: na kogo Pan/Pani na pewno by nie zagłosował/a, ponieważ odpowiedzi pokazują ewentualne możliwości koalicyjne, zwłaszcza w kontekście zjednoczenia opozycji.

Doskonale widać, że nie ma antagonizmów pomiędzy partiami opozycyjnymi poza partią razem: 44 proc. wyborców na pewno nie zagłosowałoby na SLD. Opozycjo, śmiało!

Radziwiłł się myli

Aż 60 proc. badanych przez IBRIS dla Radia Zet chce dymisji ministra zdrowia, a tylko 28 proc nadal widzi go na stanowisku. Nic dziwnego, skoro według 51 proc. badanych w sondażu SW Research dla rp.pl uważa, że to lekarze mają rację w sporze z nim.

Jego los jest przesądzony?

Trump tryumfuje

Trudno przypomnieć sobie pozytywny sondaż dla obecnego prezydenta USA, a tu proszę, niespodzianka. Zgodnie z wynikami ostatniego badania sondażu Instytutu Gallupa, Trumpa popiera 39 proc. Amerykanów – najwięcej od sześciu miesięcy. Pytanie, na ile ten stosunek zostanie zmieniony przez publikację skandalizującej książki „Fire and Fury”

Źródło: se.pl  dziennik.pl  rp.pl  wyborcza.pl  bankier.pl  politykawsieci.pl

Fot.: Platforma Obywatelska RP

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”250″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie