Polityka i Społeczeństwo

W środę wojsko ma wyjść na ulice. Będą walczyć z pandemią czy protestującymi?

Wieczorem ma odbyć się specjalne posiedzenie władz PiS w sprawie aktualnej sytuacji w kraju. Tymczasem premier wydał rozporządzenie ws. użycia Żandarmerii Wojskowej do udzielenia pomocy policji.

Czwartkowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji wywołało falę protestów w całej Polsce. Skala manifestacji najwyraźniej zaskoczyła rządzących. Według informacji „Rzeczpospolitej” jeszcze dziś ma odbyć się posiedzenie władz PiS w sprawie sytuacji w kraju. Szalejąca pandemia, protesty, niezadowolenie społeczne – rządzący mają o czym dyskutować.

Być może jednym z tematów rozmowy będzie sposób wykorzystania w obecnej sytuacji żołnierzy Żandarmerii Wojskowej. W Monitorze Polskim ukazało się bowiem rozporządzenie premiera Mateusza Morawieckiego z 23 października 2020 roku „w sprawie użycia Żandarmerii Wojskowej do udzielenia pomocy policji”.

W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i wzrostem zachorowań na terenie kraju na COVID-19 żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą od dnia 28 października 2020 r. do dnia odwołania stanu epidemii pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego – czytamy w §1 zarządzenia Prezesa Rady Ministrów. Zgodnie z §2 zarządzenie wchodzi w życie następnego dnia po dniu ogłoszenia – a więc jutro.

Przypominam, że analogiczne decyzje były wydane wiosną tego roku. Z oczywistych względów były przyjęte pozytywnie, jako element wsparcia walki z epidemią – skomentował sprawę rzecznik rządu Piotr Müller.

Źródło: Monitor Polski

 

Źródło: Rzeczpospolita, Monitor Polski

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie