Polityka i Społeczeństwo

W sprawie tej ustawy Trybunał Konstytucyjny już taki szybki nie jest. Mogłaby być niewygodna dla Morawieckiego i Szumowskiego

Julia Przyłębska persona non grata w Niemczech? Reputacji prezes w Europie nie da się uratować
fot. trybunal.gov.pl

Zaraz miną dwa lata od publikacji “Gazety Wyborczej”, która ujawniła, że Mateusz Morawiecki uwłaszczył się na kościelnych gruntach.

Prawie dwa lata temu w “Gazecie Wyborczej” ukazał się artykuł opisujący uwłaszczenie się premiera Mateusza Morawieckiego na gruntach kościelnych. Gazeta dotarła do aktu notarialnego, według którego działka o powierzchni 15 ha została nabyta za 700 tys zł. – To kilkakrotnie mniej niż realna wartość gruntu, która wynosi 4 mln zł – pisała Wyborcza. W oświadczeniu majątkowym Morawieckiego próżno było szukać wzmianki o nabytych gruntach. W 2013 roku szef rządu PiS przepisał 15 ha ziemi na żonę.

Po tekście “Wyborczej” wybuchła awantura o majątek Morawieckiego. Wybory były za pasem, więc trzeba było pilnie gasić pożar, aby zatrzymać lawinę pytań, bo bardzo bogaty Morawiecki nie pasował do forsowanego przez PiS wizerunku finansowych ascetów. Zresztą już nimi nie są w żadnym calu.

Jarosław Kaczyński wyraził gotowość do uchwalenia ustawy o jawności majątku m.in. współmałżonków. – Trzeba będzie także ujawnić źródła, które doprowadziły do tego, że się posiada i ma na własność jakieś drogie przedmioty, np. nieruchomości, bo to też jest bardzo ważne. (…) Będzie trzeba wyjaśnić, skąd się ma majątek, bo to nie w każdym wypadku jest zupełnie jasne – mówił w maju 2019 roku.

Ustawa o jawności majątków powstała w Kancelarii Premiera i została przegłosowana. Prezydent Andrzej Duda skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego i słuch o niej zaginął. W maju ubiegłego roku reporterka “Gazety Wyborczej”  próbowała się czegoś dowiedzieć o ustawie od polityków PiS. Nabrali wody w usta i już pół roku temu nie palili się do pełnej jawności majątków.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie