W Sejmie ważne głosowanie, TAK zachowało się PiS. Tusk nie odpuścił, padły mocne słowa. „Szkody, jakie wyrządzili…”

Sejm uchwalił obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. PiS zagłosowało przeciwko, co w dosadny sposób skomentował Donald Tusk. – Nie skorzystali z szansy – napisał premier.

Tusk krytykuje PiS

W piątek w Sejmie posłowie głosowali nad obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Projekt przeszedł, choć nie było do niego zgody nawet w koalicji rządzącej. Za obniżeniem składki zagłosowało 213 posłów, przeciw było 190 – PiS, Lewicy i Razem. 25 posłów wstrzymało się od głosu.

Wyniki ważnego sejmowego głosowania szybko skomentował premier Donald Tusk. Szef rządu nie omieszkał skrytykować postawy polityków Prawa i Sprawiedliwości. Przypomniał, że to rząd Mateusza Morawieckiego skomplikował przedsiębiorcom życie, wprowadzając Polski Ład.

Obniżenie składki dla 2,5 miliona przedsiębiorców, głównie małych i średnich, to częściowa naprawa szkód, jakie wyrządził im Morawiecki ze swoim „Polskim Ładem”. PiS nie skorzystał z szansy rehabilitacji i znów zagłosował przeciw polskim przedsiębiorcom. Tym razem przegrał! – napisał szef rządu na platformie X. Podczas sejmowej debaty Mariusz Błaszczak przekonywał, że nowelizacja oznacza „kolejne zadłużanie Polski przez rząd” i dlatego jego partia zagłosuje przeciw.

Obniżona składka zdrowotna

Zmiany w składce zdrowotnej mają obowiązywać od 2026 roku. Będzie kosztować to budżet państwa 4,6 mld złotych. Na reformie zyska jednak ok. 2,5 mln przedsiębiorców.

Nasz rząd krok po kroku odwraca katastrofalne skutki Polskiego Ładu. Jeśli chodzi o składkę zdrowotną, w pierwszym kroku skończyliśmy naliczanie składki zdrowotnej od sprzedawanych aktywów trwałych, w drugim kroku obniżyliśmy składkę minimalną. Dzisiaj wprowadzamy rozwiązanie, na którym skorzysta 2,5 miliona polskich przedsiębiorców – mówił w Sejmie minister finansów Andrzej Domański. Zapowiedział też, że NFZ nie poniesie kosztów wprowadzenia rozwiązania, bo „całość kosztów związanych z tym projektem zostanie poniesiona przez budżet państwa”.

Projekt zakłada wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Część składki będzie ustalana jako 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Druga będzie naliczana od nadwyżki dochodów rzekraczających 1,5-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się według skali podatkowej lub podatku liniowego, przy stawce wynoszącej 4,9 proc. W przypadku przedsiębiorców korzystających z ryczałtu, druga część składki będzie obliczana od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, z zastosowaniem stawki 3,5 proc.

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracował także z portalem Wiadomo.co, w 2019 roku pracował w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *