Polityka i Społeczeństwo Wojna

W Rosji kończy się cierpliwość do Putina? “Zaczęły się nieodwracalne procesy…”

Andranik Ghazaryan / Shutterstock.com

— W rosyjskim sztabie generalnym narasta sprzeciw wobec prezydenta Władimira Putina. Część wojskowych mówi już otwarcie, że wojna z Ukrainą jest przegrana, dlatego trzeba uratować przynajmniej część żołnierzy, a nawet całkowicie wycofać się z sąsiedniego kraju — twierdzi ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow.

Putin zostanie obalony przez wojskowych?

– Ukraińska kontrofensywa (na wschodzie i południu kraju) straszliwie denerwuje Putina. Pozytywne jest to, że (w Rosji) pojawiły się różne punkty widzenia i zaczynają się spory. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że machina propagandowa zaczęła tam już żyć własnym życiem i silniej wpływa na społeczeństwo, niż sam Putin. Ta (machina) zaczęła obracać się w przeciwnym kierunku. Zaczynają krytykować “specjalną operację wojskową”, system państwa, który sami zbudowali, a także sytuację w armii i polityce — powiedział Żdanow, cytowany przez agencję UNIAN.

Jak zresztą pokazuje historia Rosji, klęski militarne mogą prowokować w kraju niebezpieczne dla władzy ruchu odśrodkowe. Skrajnym tego przykładem była I wojna światowa i rewolucja lutowa, która faktycznie obaliła carat i doprowadziła do zamordowania rodziny Romanowów, która od XVII w. władała Rusią. Wcześniejsze sygnały takiego finału były widoczne w 1905 r., gdy też doszło w Rosji do rozruchów. Wcześniej mocarstwo zostało skompromitowane w wojnie z Japonią.

Pamiętajmy, że jednym z czynników upadku ZSRR była klęska militarna w Afganistanie, która także pokazała, że Związek Radziecki jest mocarstwem, ale na papierze.

Czy konflikt na Ukrainie doprowadzi do obalenia obecnego reżimu? Jak dodał Żdanow, wspomnieni powyżej rosyjscy propagandyści “nie posunęli się jeszcze tylko do tego, by wymienić nazwisko Putin”. Tyle że jest to tylko kwestią czasu.

W Rosji zaczęły się nieodwracalne procesy, które mogą doprowadzić do zmiany elit politycznych — prognozuje analityk.

Możliwe, że wojna doprowadzi do obalenia Putina. Pytanie, czy oznaczać będzie to zmianę kierunku polityki elit Kremla. Niekoniecznie…

Źródło: Onet.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie