Polityka i Społeczeństwo

W Polsce rośnie nowy klub milionerów. Wspólna cecha? Związek z PiS

OKO.press przeanalizowało, ile w ostatnich latach zarobiły osoby powiązane z Prawem i Sprawiedliwością w 14 spółkach z udziałem Skarbu Państwa notowanych na giełdzie. Wniosek? Rośnie klub milionerów związanych z PiS – pisze portal.

Spośród 400 spółek, w których państwo ma swoje udziały, OKO.press wybrało 14 notowanych na warszawskim parkiecie. To firmy, które w odróżnieniu od pozostałych publikują wykazy wynagrodzeń poszczególnych członków zarządów i rad nadzorczych: PKN Orlen, PGNiG, PZU, KGHM Polska Miedź, Tauron Polska Energia, PKO BP, Grupa Lotos, PGE, Polski Holding Nieruchomości (PHN), Energa, Enea, Grupa Azoty, Bank Pekao, Bank Ochrony Środowiska.

Jak pisze portal, wśród członków władz badanych spółek jest wiele osób powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z PiS-em. – Działaczy tej partii, ludzi którzy od lat działają w jej orbicie i współpracowników najważniejszych polityków: Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego, Beaty Szydło, Zbigniewa Ziobry czy Jacka Sasina – podkreśla OKO.press.

Od początku objęcia władzy przez Zjednoczoną Prawicę spółki giełdowe wypłaciły 84 osobom powiązanym z obozem rządzącym ponad 162 mln. Spółki są im jeszcze winne dziesiątki milionów złotych premii za poprzednie lata, ale ich wypłatę odsuwają w czasie w obawie przed reakcją mediów. Klub nowych milionerów wygląda następująco: 2 osoby, którym spółki wypłaciły więcej niż 10 mln zł wynagrodzenia, 6 osób zarobiło od 5 do 10 mln zł, 23 osoby na których konta wpłynęło od 2 do 5 mln zł, 12 osobom wypłacono od 1 do 2 mln zł. 41 osób otrzymało mniej niż milion złotych, ale mają szansę dołączyć do grona milionerów, ponieważ niedawno objęły swoje funkcje.

Pełna lista nazwisk jest dostępna na stronie OKO.press.

Zdjęcie: jesterpop/Shutterstock

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie