W młodości siła! Tylko spójrzcie na TE wyniki prawyborów wśród polskiej młodzieży. „Jesteśmy zaskoczeni frekwencją”

Źródło: Janusz Jaskółka yt screen
W poznańskich szkołach ponadpodstawowych zorganizowano prawybory prezydenckie. Wyniki zaskakują. Szczególnie liczba głosów oddanych na jednego z kandydatów.
Prawybory prezydenckie młodzieży
Wiemy, kto rządziłby w Polsce, gdyby to młodzież o tym decydowała. 15 kwietnia zorganizowano prawybory prezydenckie w 35 poznańskich szkołach ponadpodstawowych, wydano ponad 21 tys. kart do głosowania (przygotowano 30 tys.). Gdyby to pełnoletnia młodzież decydowała prezydentem Polski zostałby Rafał Trzaskowski (wynik: 31,82 proc. głosów), ale musiałby powalczyć o Pałac Prezydencki w II turze z Adrianem Zandbergiem (18,44 proc.). Trzecie miejsce, tak samo jak w sondażach, zajął Sławomir Mentzen z 13,99 proc. głosów.
Dużą popularnością cieszą się Krzysztof Stanowski (9,23 proc.), Szymon Hołownia (6,19 proc.), Joanna Senyszyn (5,7 proc.) i Magdalena Biejat (5,11 proc.). Młodzież z pewnością nie chce widzieć w roli głowy państwa Karola Nawrockiego, który zdobył tylko 2,76 proc. głosów. Nawet Grzegorz Braun uzyskał lepszy wynik – 4,37 proc. głosów.
Niepełnoletni zagłosowali podobnie: Rafał Trzaskowski zdobył 33,32 proc., Adrian Zandberg – 17,10 proc., a Sławomir Mentzen – 14,75 proc. olejne miejsca zajęli: Krzysztof Stanowski (8,72 proc.), Szymon Hołownia (6,63 proc.), Joanna Senyszyn (5,27 proc.), Magdalena Biejat (5,15 proc.) i Grzegorz Braun (4,32 proc.). Nawrocki i w tej grupie poniósł porażkę – 2,57 proc. głosów.
Skąd taka klęska szefa IPN? Chodzi zapewne nie tylko o jego drewniany wizerunek, ale też przekaz, który jest kierowany do starszych osób, a nie młodzieży. PiS może potraktować te wyniki jako dzwonek alarmowy: ta młodzież w ciągu kilku lat pójdzie na „prawdziwe” wybory, a Nowogrodzka nie ma pomysłu, jak do niej trafić.
Frekwencja
Zaskoczyła wysoka frekwencja. – Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni frekwencją – powiedział w rozmowie z TVN24 Szymon Pepłoński, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Poznania. Ta wyniosła aż 64 proc. – Obawialiśmy się, że nawet około 20 tysięcy kart nie zostanie wykorzystanych. Tymczasem wydano do głosowania dokładnie 21 008 kart – dodał.
Do tego w ankiecie, którą dodawano przy głosowaniu, pełnoletni uczniowie przyznali, że chętnie pójdą do lokali wyborczych w dniu wyborów – aż 49 proc. z nich zamierza wziąć udział w wyborach prezydenckich.
Warto jednak dodać, że czym innym jest wziąć udział w wyborach, które organizuje się w szkole, w czasie przerw międzylekcyjnych, gdy staje się to formą rozrywki, a czym innym, kiedy oznacza to „stratę” wolnego czasu w niedzielę.
2 Odpowiedzi na W młodości siła! Tylko spójrzcie na TE wyniki prawyborów wśród polskiej młodzieży. „Jesteśmy zaskoczeni frekwencją”
Pisuar zaorany…
Nie od dziś wiadomo że młodzi są głupi.