Polityka i Społeczeństwo

W interesach rodziny Szumowskich można się już pogubić. Właśnie na jaw wyszła sprawa nielegalnej pożyczki

Szumowski
Grabowski Foto / Shutterstock.com

Dziennikarze Faktu napisali, że ciężko im się już połapać w siatce spółek powiązanych z ministrem Szumowskim. Ja jeszcze daję radę, ale wyłania się piąta na horyzoncie. Do tej pory pojawiły się następujące podmioty: Szumowski Investments, OncoArendi, LifeScience i BrainScan. Istnieje opcja, że jakąś przeoczyłem i jeżeli tak się stało, niezwłocznie dopiszę ją do tego gwiazdozbioru inwestycyjnego-grantowego.

Spółka Simplicardiac to piąta firma, która występuje w serialu “Szumowski brothers”. – Simplicardiac chwali się, że ma “bezpieczne źródło bieżącego finansowania z programu NCBR BRIdge Classic”. Marcin Szumowski (brat) jest wymieniony jako członek rady nadzorczej. Z KRS wynika, że udziały w Simplicardiac ma spółka Szumowski Investments należąca do Marcina i Anny Szumowskiej, żony ministra – pisze dzisiejsza Gazeta Wyborcza.

Jak pisze gazeta, BRIdge Classic to pilotażowy program: Komercjalizacja wyników badań naukowych i prac rozwojowych – testowanie nowych mechanizmów wsparcia – BRIdge: Badania, Rozwój, Innowacje o budżecie 1,3 mln zł. O dofinansowanie z programu starały się 74 firmy, 17 się zakwalifikowało, a po analizie dofinansowanie dostał tylko jeden projekt, spółki Simplicardiac. Spółka uzyskała pożyczkę z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), która miała być wypłacana w transzach.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeprowadziło kontrolę programu BRIdge Classic. – Kontrolerzy zarzucili NCBR m.in.: nierówne traktowanie firm, które złożyły wnioski, niezapobieżenie ewentualnemu konfliktowi interesów i – co najważniejsze – “zawarcie umowy z wnioskodawcą w formie nieznajdującej podstawy w przepisach” – pisze Wyborcza.

Pożyczka? Proszę bardzo. – Do treści umowy pożyczki kontrolerzy też mieli zastrzeżenia. Ich zdaniem udzielenie oprocentowanej pożyczki przez NCBR było nieprawidłowe, ponieważ ustawa o Centrum nie przewiduje udzielania takiej formy wsparcia. Pożyczka była więc nielegalna – czytamy. NCBR nie odpowiedział na pytania Wyborczej.

Źródło Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie