Gospodarka

W cieniu walki o wolne sądy Andrzej Duda podpisał skandaliczną ustawę. Teraz czeka nas prawdziwa wolna amerykanka

Podczas gdy oczy opinii publicznej, a przynamniej tej części, która w trakcie sezonu ogórkowego w ogóle interesuje się polityką, zwrócone były w kierunku batalii o Sąd Najwyższy, prezydent Andrzej Duda po cichu podpisał równie szkodliwą ustawę, zwaną przez spore grono jej krytyków jako “Lex Deweloper“.

Głowa państwa podpis pod nowymi przepisami złożyła wczoraj, gdy wszyscy żyli obchodami kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Sam fakt, że Duda ustawę podpisał, nie powinno nikogo dziwić. Wszakże prezydent podpisuje wszystko, co mu PiS na biurko położy. Pojedyncze weta, jak te do ustaw sądowych sprzed roku, nie są wyrazem troski Dudy o stan państwa, lecz jedynie walką o wpływy z jego przeciwnikami wewnątrz obozu dobrej zmiany.

Warto się pochylić nad tym, co się stało. “Lex Deweloper” upraszcza przepisy, na podstawie których firmy będą mogły prowadzić inwestycje mieszkaniowe. W teorii wszystko gra i buczy, zaś nowe rozwiązania mają ułatwić realizację flagowego programu “Mieszkanie+”, który jak już dziś powszechnie wiadomo, okazał się być jednym wielkim bublem.

Eksperci ostrzegają jednak, że skutki nowych regulacji dla ładu przestrzennego, przemyślanego rozwoju osiedli, czy uwarunkowań ekologicznych mogą być opłakane.

Istnieje realna obawa, że pod pretekstem inwestycji mieszkaniowej deweloperzy będą mogli zbudować dosłownie wszystko.

Podstawowe zarzuty wobec nowych przepisów zostały zgrabnie ujęte poniżej:

  • brak limitów wysokości budynków,
  • możliwość ignorowania planów miejscowych,
  • brak ochrony zieleni, parków, czy nawet zabytków

Skutki wejścia w życie nowych przepisów mogą być opłakane. Już dziś w wielu polskich miastach istnieje poważny problem z dostępem do podstawowej infrastruktury na osiedlach peryferyjnych, miasta rozlewają się na potęgę, zaś planowanie kuleje. Ustawa w przyjętym kształcie jeszcze bardziej zachęci do budowania osiedli w szczerym polu, potęgując przy tym chaos planistyczny, urbanistyczny i architektoniczny.

To zdecydowanie nie jest dobra zmiana, jaką obiecywali rządzący…

fot. Shutterstock/Drop of Light/

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie