Gospodarka

Uwaga dziadkowie! Rząd chce Wam dać pieniądze. Jest jednak jeden warunek

Marlena Maląg
Screen/ YouTube Kancelaria Premiera

Minister Marlena Maląg, która stoi na czele resortu rodziny, przyznała w poniedziałek w Polskim Radiu, że babcie mogą wkrótce dostać dodatek pieniężny. O co chodzi?

Babcia plus

Na Węgrzech mama, która pójdzie do pracy, może „przekazać” swój zasiłek na babcię lub dziadka, którzy będą opiekować się jej dziećmi. Kwota jest uzależniona od pensji rodzica. Czy taki model zostanie przeniesiony do Polski?

Faktycznie, taka rekompensata dla dziadków za zajmowanie się wnukami nie jest złym pomysłem – powiedział “Faktowi” dr Antoni Kolek ekspert Pracodawców RP. – Taki projekt mógłby odbić się na emeryturach – ostrzega jednak.

– Sam pomysł, by opiekę w niektórych przypadkach przejęli dziadkowie, nie jest z założenia zły, ale nasuwa się tu wiele pytań. Dlaczego proponowane świadczenie ma być ograniczone tylko do dziadków dziecka? Wiele młodych rodzin mieszka w innych miejscowościach, często z dala od domu rodzinnego. Nie będą więc mogli skorzystać z tego rozwiązania. Co z dziadkami, którzy pracują np. na umowach-zlecenie? Czy będą mogli je kontynuować? – pyta Paulina Matysiak posłanka Lewicy wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Senioralnej. – Warto też podkreślić, że rezygnacja z emerytury na rzecz proponowanego świadczenia będzie się opłacała jedynie wtedy, kiedy to świadczenie opiekuńcze będzie realnie wyższe. Pytanie też o to, czy okres otrzymywania takiego świadczenia (czyli realnej pracy – opieki nad wnukiem) liczyłby się do stażu pracy, czy odprowadzane byłyby od niego składki itp. Chętnie poznałabym więcej konkretów co do rozwiązania, nad którym pracuje ministerstwo – dodaje.

Początek nowej fali programów socjalnych?

Babcia Plus to jednak nie  niejedyny program, jaki resort pracy może wprowadzić w Polsce. Minister Maląg mówiła ostatnio też o ulgach podatkowych dla mam. – W polityce podatkowej Węgier kobiety, które urodziły co najmniej czworo dzieci, są zwolnione z podatku w swojej pracy zawodowej – powiedziała. Wszystko ma stać się częścią Nowego Polskiego Ładu.

Źródło: Fakt.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie