Polityka i Społeczeństwo

Ustawa Lex TVN jest niezgodna z Konstytucją? Nawet sejmowi prawnicy nie mają wątpliwości

Marek Suski znowu "w formie". Kuriozalne tłumaczenia szefa gabinetu premiera
Fot. Flickr

Według Biura Legislacyjnego Sejmu, projekt ustawy uderzający w TVN zawiera punkt budzący duże wątpliwości konstytucyjne.

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła we wtorek projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji, który z ramienia Prawa i Sprawiedliwości pilotuje Marek Suski. Za przyjęciem projektu zagłosowało 16 osób, 12 było przeciw, a jedna wstrzymała się od głosu. W trackie posiedzenia komisji Biuro Legislacyjne Sejmu (BLS) zgłosiło wątpliwości odnoście jednego punktu nowelizacji. W ocenia prawników, ów punkt może łamać konstytucję oraz traktat polsko-amerykański.

Chodzi o artykuł drugi, który daje podmiotom tylko pół roku na dostosowanie się do nowych przepisów – W związku z tym przepisem należy zwrócić uwagę na artykuł drugi konstytucji – mówił prawnik BLS, cytowany przez Gazeta.pl

Art.2 konstytucji brzmi – Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.

Z tego artykułu Trybunał Konstytucyjny wywodzi wiele innych zasad, które stanowią rudymenty stanowienia prawa. Tymi zasadami jest zasada zaufania do państwa i prawa, zasada ochrony interesów w toku i praw słusznie nabytych. W naszej ocenie właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia w związku z artykułem drugimargumentował przedstawiciel BLS. Dodał, że sześć miesięcy jest okresem bardzo krótkim i “ten artykuł powinien być poddany pewnej refleksji”.

Na to nakłada się także aspekt prawno-międzynarodowy, którym jest traktat polsko-amerykański – Przepisy tego traktatu w artykule drugim, mówią o tym, iż każda ze stron zezwoli, zgodnie ze swoim mającym zastosowanie ustawodawstwem, i będzie traktowała inwestycje i działalność towarzyszącą w sposób niedyskryminacyjny – mówił w swoim wywodzie. Podkreślił, że wyjątkiem może być obszar telewizji i radiofonii, zastrzegając, że wyjątek nie będzie miał zastosowania względem inwestycji już istniejących w danym sektorze.

Źródło – Gazeta.pl

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie