Kultura

Unijny komisarz apeluje, by nie oglądać filmów w HD. Netflix spowalnia internet

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa władze poszczególnych krajów albo nakazują, albo sugerują ludziom pozostanie w domach. Ci, aby urozmaicić sobie czas izolacji, sięgają po serwisy streamingowe, takie jak Netflix. Unijny komisarz ostrzega, że intensywne użycie streamingu może skutkować przeciążeniem sieci.

Netflix w czasach zarazy

Netflix, HBO GO czy Amazon to najwięksi dostarczyciele rozrywki w czasach przymusowych izolacji. Olbrzymie biblioteki serwisów streamingowych gwarantują tygodnie dobrej zabawy. Ludzie mają czas na nadrabianie seriali, które do tej pory były odkładane na niesprecyzowane „później”. Wzrost zużycia danych został zresztą już zauważony, podobnie jak spowolnienie działania Internetu. Serwisy streamingowe stanowią jedno z największych obciążeń sieci.

Ze specjalnym apelem w sprawie obciążenia sieci zwrócił się do użytkowników streamingów unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego, Thierry Breton. Zwrócił on uwagę, że w obecnej sytuacji szybki internet jest potrzebny między innymi służbie zdrowia. Telekonferencje i oglądanie filmów w Internecie mogą spowolnić sieć, gdy jest niezakłócone działanie jest potrzebne w ważniejszych sprawach. Dlatego zaapelował, by nie korzystać ze streamingu w wersji HD.

Apel komisarza: „Przełączmy się na standard”

Thierry Breton poinformował na swoim Twitterze, że skontaktował się w tej sprawie z szefem Netfliksa, Reedem Hastingsem.

Aby pokonać COVID19, zostaliśmy w domu. Telekonferencje i streaming są w tym bardzo pomocne, ale mogą obciążyć infrastrukturę. Aby zabezpieczyć dostęp do internetu, przełączmy się na standard, gdy nie jest nam niezbędna jakość HD – napisał Breton.

Co dokładnie oznacza apel unijnego komisarza? Prośbę, by filmy w serwisach streamingowych oglądać w niższej rozdzielczości niż FullHD czy UltraHD. Zmiana sprawia, że godzinne zużycie danych automatycznie spada.

Netflix ma trzy rodzaje odtwarzania. Najwyższy to nawet 7 GB zużycia danych w wersji UltraHD. Tryb średni to 0,7 GB, a niski to 0,3 GB – a więc różnica jest wyraźna. Aby zmienić standard odtwarzania filmu, należy wejść wejść w zakładkę „Konto”, a następnie „Ustawienia odtwarzania”. Tam można wybrać interesującą opcję. Inna możliwość to po prostu wybór tańszego abonamentu, który domyślnie oferuje odtwarzanie filmów w słabszej jakości.

Źródło: Gazeta.pl, zdjęcie: sitthiphong / Shutterstock.com

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie