Polityka i Społeczeństwo

Unijne symbole pojawiły się w Warszawie, stolica gotowa na manifestację. “Miejsce Polski jest w zjednoczonej Europie”

screen/ Facebook/ Rafał Trzaskowski

Władze Warszawy zareagowały na wyrok Trybunału Konstytucyjnego i pokazują solidarność z Unią Europejską. Dzisiaj w stolicy odbędzie się manifestacja.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku premiera Mateusza Morawieckiego, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Tym samym sędziowie orzekli, że prawo krajowe jest nadrzędne względem prawa unijnego. Trybunał dał władzy podkładkę do nierespektowania wyroków, postanowień i orzeczeń TSUE.

Propagandowa konstrukcja

Na czwartkowe wydarzenia zareagował Rafał Trzaskowski. Prezydent stolicy w nagraniu podkreśla, że Julia Przyłębska została wybrana na swoją funkcję z naruszeniem procedury i Konstytucji, a wyroki TK nie powinny mieć żadnej mocy. Rafał Trzaskowski zwraca uwagę, że nie ma miejsca żadna kolizja prawa unijnego z polską konstytucją. – To wyłącznie propagandowa konstrukcja, która nie ma niczego wspólnego z faktami – mówi.

– Nie dajmy się zwieść – tu nie chodzi o żadną “obronę Konstytucji”, którą to Konstytucję bez mrugnięcia okiem obecnie rządzący od lat łamią. Nie chodzi o żadną “obronę suwerenności”. Chodzi o wyjęcie spod jakiejkolwiek kontroli, o zapewnienie sobie całkowitej bezkarności. I o trwanie przy władzy. Nawet kosztem wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Nikt rozsądny nie może już wierzyć w żadne partyjne uchwały, czy medialne deklaracje polityków partii rządzącej o tym, że nie zmierzają wyprowadzać Polski z Unii – tłumaczy Rafał Trzaskowski, nawiązując do PiS-owskiej uchwały o nepotyzmie. Prezydent Warszawy podkreślił we wpisie, że “Miejsce Polski jest w zjednoczonej Europie”.

Reakcja warszawskiego samorządu

Jest również reakcja warszawskiego samorządu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, pokazująca przywiązanie i solidarność z Unią Europejską. W ten weekend na miejskich budynkach i pojazdach komunikacji w stolicy obok flag Polski pojawią się również flagi unijne. Symbolicznie podświetlony w unijnych barwach będzie także Pałac Kultury i Nauki. Dzisiaj na Placu Zamkowym w Warszawie o godz. 18 odbędzie się manifestacja w obronie obecności Polski w Unii Europejskiej.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie