Polityka i Społeczeństwo

Unijne symbole pojawiły się w Warszawie, stolica gotowa na manifestację. “Miejsce Polski jest w zjednoczonej Europie”

screen/ Facebook/ Rafał Trzaskowski

Władze Warszawy zareagowały na wyrok Trybunału Konstytucyjnego i pokazują solidarność z Unią Europejską. Dzisiaj w stolicy odbędzie się manifestacja.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku premiera Mateusza Morawieckiego, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Tym samym sędziowie orzekli, że prawo krajowe jest nadrzędne względem prawa unijnego. Trybunał dał władzy podkładkę do nierespektowania wyroków, postanowień i orzeczeń TSUE.

Propagandowa konstrukcja

Na czwartkowe wydarzenia zareagował Rafał Trzaskowski. Prezydent stolicy w nagraniu podkreśla, że Julia Przyłębska została wybrana na swoją funkcję z naruszeniem procedury i Konstytucji, a wyroki TK nie powinny mieć żadnej mocy. Rafał Trzaskowski zwraca uwagę, że nie ma miejsca żadna kolizja prawa unijnego z polską konstytucją. – To wyłącznie propagandowa konstrukcja, która nie ma niczego wspólnego z faktami – mówi.

– Nie dajmy się zwieść – tu nie chodzi o żadną “obronę Konstytucji”, którą to Konstytucję bez mrugnięcia okiem obecnie rządzący od lat łamią. Nie chodzi o żadną “obronę suwerenności”. Chodzi o wyjęcie spod jakiejkolwiek kontroli, o zapewnienie sobie całkowitej bezkarności. I o trwanie przy władzy. Nawet kosztem wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Nikt rozsądny nie może już wierzyć w żadne partyjne uchwały, czy medialne deklaracje polityków partii rządzącej o tym, że nie zmierzają wyprowadzać Polski z Unii – tłumaczy Rafał Trzaskowski, nawiązując do PiS-owskiej uchwały o nepotyzmie. Prezydent Warszawy podkreślił we wpisie, że “Miejsce Polski jest w zjednoczonej Europie”.

Reakcja warszawskiego samorządu

Jest również reakcja warszawskiego samorządu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, pokazująca przywiązanie i solidarność z Unią Europejską. W ten weekend na miejskich budynkach i pojazdach komunikacji w stolicy obok flag Polski pojawią się również flagi unijne. Symbolicznie podświetlony w unijnych barwach będzie także Pałac Kultury i Nauki. Dzisiaj na Placu Zamkowym w Warszawie o godz. 18 odbędzie się manifestacja w obronie obecności Polski w Unii Europejskiej.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie