Pandemia Polityka i Społeczeństwo

Umocnienie PiS, konflikt z UE i podział społeczeństwa. Zagraniczne media komentują polskie wybory

praszkiewicz / Shutterstock.com

Andrzej Duda z niewielką przewagą wygrał drugą turę i został prezydentem Polski na kolejną kadencję. Wybory w Polsce uważnie obserwowały także zagraniczne media.

Andrzej Duda podczas kampanii przed drugą turą znalazł się w centrum zainteresowania mediów zza granicy. Cytowano jego słowa o „ideologii LGBT” oraz zarzuty, że „niemieckie media” chcą namieszać w polskich wyborach.

Umocnienie PiS

Brytyjski „The Guardian” zauważa, że wygrana Dudy daje PiS niemal pełnię władzy w Polsce na kolejne lata, co „umożliwia kontynuację programu, który zniszczył praworządność i niezależność sądów, stawiając Polskę na kolizyjnym kursie z Unią Europejską”.

Stacja BBC nazwała polskie wybory „bitwą o przyszłość kraju” i zauważa, że pod obecnymi rządami Polska ma „napięte stosunki z Unią Europejską”.

Zwycięstwo Dudy zwiastuje kontrowersyjne zmiany w sądownictwie i ciągły sprzeciw wobec aborcji i praw gejów – zaznacza BBC i podkreśla, że Rafał Trzaskowski proponował „bardziej postępowy program i aktywną rolę Polski w UE”.

Kampanijną grę „ideologią LGBT” Dudy przypomina też CNN.

Koncentrując się na kwestii praw LGBT, w pewnym momencie określił je jako „ideologię” gorszą niż komunizm czasów sowieckich – podkreślił głębokie podziały w 38-milionowym narodzie – czytamy w artykule CNN.

Reelekcja Dudy pomoże PiS w konsolidacji władzy po utracie kontroli nad Senatem. Radykalne reformy w sądach i stanowisko w kwestiach LGBT, popierane przez Dudę, już wprowadziły Polskę na kurs kolizyjny z Unią Europejską – analizuje stacja.

Także “Jerusalem Post” zwraca uwagę, że reelekcja Andrzeja Dudy może zaostrzyć stosunki Polski i Unii Europejskiej. Gazeta podkreśla, że wybór Dudy był dla PiS kluczowy, by przeprowadzić do końca swój konserwatywny program, w tym reformę sądownictwa, którą UE uważa za niedemokratyczną.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Tagi
Media Tygodnia
Ładowanie