Gospodarka

Ulubieniec Kaczyńskiego jest wybitnym menadżerem? Tak wygląda prawda o kondycji finansowej Orlenu

screen YouTube/ infoPłockTV

Daniel Obajtek przedstawiany jest przez obóz władzy jako wybitny menadżer, ale po objęciu przez niego szefostwa w Orlenie zyski spółki zaczęły spadać, a zadłużenie – rosło.

Sytuacji Orlenu za prezesury Daniela Obajtka przyjrzała się „Gazeta Wyborcza”. Punktem odniesienia jest rok 2017, gdy Orlenem kierowali jeszcze Wojciech Jasiński i Mirosław Kochalski, a koncern zanotował rekordowy zysk. Wydawać się mogło, że nie ma ekonomicznego powodu, by zmieniać kierownictwo spółki, ale do zmiany doszło. Stery w Orlenie objął Daniel Obajtek.

W kolejnych latach zyski koncernu zaczęły spadać. Jak analizuje „Wyborcza”, we wspomnianym 2017 roku zysk netto wyniósł 7,2 mld złotych, rok później już 5,6, a w 2019 – jeszcze przed pandemią – zaledwie 4,3. W pandemicznym roku zysk netto wyniosł 3,4 mld, a więc dwa razy mniej, niż przed zmianą prezesa. Podobny spadek widać w przypadku zysku operacyjnego EBIT – w 2017 było to 8,7 mld złotych, a dwa lata później już tylko 5,4 mld. Co innego dług netto koncernu – w 2017 było to tylko 0,8 mld złotych, by w 2020 roku sięgnąć 12 mld złotych.

Rządzony przez Obajtka Orlen postawił na szeroko rozumiany PR – spółka zaczęła podnosić wydatki na marketing i sponsoring. Jak wynika z analizy „Wyborczej” na te cele w 2019 roku Orlen wydał blisko 423 mln złotych. To dwa razy więcej, niż w 2017 roku!

„Wyborcza” odnotowała też spadek wartości akcji Orlenu. Przed zmianą kierownictwa ich cena wynosiła 122,5 zł za sztukę. Gdy stery objął Obajtek, akcje straciły na wartości i kosztowały już tylko 90,5 zł za sztukę. Potem przez lata ceny się wahały, ale w ostatnim czasie zaliczyły spory spadek wartości (w listopadzie 2020 roku kosztowały nawet poniżej 40 zł). Aktualna cena akcji Orlenu to 63,04 zł.

Za rządów PiS Daniel Obajtek zrobił karierę rodem z hollywoodzkich filmów. W latach 2006–2015 był wójtem Pcimia, potem powierzono mu prezesurę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Prezesem Orlenu jest od 2018 roku.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie