Polityka i Społeczeństwo Wojna

Ukraina alarmuje! Białoruskie wojska szykują się do ataku na Wołyń?

Ukraina ostrzega, że w ciągu najbliższych dni wojska białoruskie dołączą do wojny po stronie Rosji. – Ryzyko oceniane jako wysokie – informują ukraińskie media.

Białoruś jest naturalnym sojusznikiem Putina podczas wojny na Ukrainie. Wpuściła rosyjską armię na udawane ćwiczenia, które stanowiły przykrywkę pod rozlokowanie wojsk przy granicy. Rosyjski atak nastąpił z terytorium tego kraju. Gdyby nie to, agresor miałby utrudnioną drogę do Kijowa.

Ukraińskie władze od dłuższego czasu ostrzegają, że wkrótce do wojny dołączy też białoruska armia. Istnieją obawy, że Rosja przygotuje na terytorium Białorusi prowokację – atak pod fałszywą flagą, by wciągnąć ten kraj do wojny. Niedawno dowództwo ukraińskich sił powietrznych poinformowało, że rosyjskie samoloty zaatakowały białoruską osadę Kopani. Rosyjskie maszyny miały wlecieć na terytorium Ukrainy, a następnie zawrócić, by dokonać ostrzału.

Armia ukraińska ostrzegała też, że Białoruś włączy się do wojny 11 marca. To nie nastąpiło, ale Ukraina pozostaje czujna. Portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w wywiadzie i sztab generalny Sił Zbrojnych, informuje, że istnieje ryzyko białoruskiego ataku na Wołyń.

Ryzyko ofensywy z Republiki Białoruś na kierunku wołyńskim jest oceniane jako wysokie – donosi portal. Według ukraińskiego wywiadu, białoruskie wojska dołączą do wojny po stronie Rosji w ciągu dnia-dwóch. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy zapewnił, że siły ukraińskie są gotowe do odparcia ofensywy. Prawdopodobieństwo ataku zwiększa fakt, że z Ukrainy wyjechali wszyscy pracownicy białoruskiej ambasady.

Oceniam teraz możliwość przystąpienia Białorusi do wojny na 60 proc. Jeszcze tydzień temu było to 40 proc. – powiedział szef ukraińskiego MSW Wadym Denysenko.

Strona ukraińska zwraca się do Białorusinów, by nie włączali się do działań wojennych.

To nie wasza wojna. Ale to dzieci waszych obywateli i wasi mężczyźni będą umierać na naszej ziemi. Zatrzymajcie się, póki jest jeszcze na to szansa – apelują ukraińskie siły zbrojne.

Czytaj również:

Źródło: Polsat News

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie