Polityka i Społeczeństwo

UE stawia Polsce ultimatum! Co zrobi Morawiecki?

Wczoraj pisaliśmy, że około wtorku powinny zacząć płynąć unijne sygnały w sprawie weta budżetu. Ze strony dyplomatów w Brukseli padło ultimatum.

Wielkimi krokami zbliża się unijny szczyt. 10-11 grudnia przywódcy będą rozmawiali na temat polsko-węgierskiego weta budżetu i Funduszu Odbudowy. Wczoraj pisaliśmy, że około wtorku powinny być pierwsze przecieki o propozycjach i ewentualnych rozwiązaniach impasu, do jakiego doprowadził warszawsko-budapesztański sojusz. Reuters informuje o ultimatum jakie padło z Brukseli.

UE potrzebuje sygnału od Polski i Węgier, w poniedziałek lub wtorek, że kraje te są gotowe wycofać weto wobec budżetu UE i funduszu odbudowy, albo Unia będzie musiała ustanowić fundusz odbudowy bez udziału tych dwóch krajów – pisze Rzeczpospolita na podstawie depeszy agencji.

Musimy mieć dziś lub jutro porozumienie z Węgrami i Polską. Jeśli nie, będziemy musieli przejść do planu B – mówi wysoki rangą unijny dyplomata.

Europejskie gazety o “planie B”przygotowywanym na wypadek nieugiętej postawy Polski i Węgier piszą od miesiąca. Plan może być wdrożony w ciągu kilku tygodni. Porozumienie nie będzie obejmowało stolicy w Warszawie i Budapeszcie. Wtedy 750 mld euro z Funduszu Odbudowy przypadnie na 25 państw Unii Europejskiej.

Źródło Rzeczpospolita

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie