Polityka i Społeczeństwo

Nawet TYLE Morawiecki może zarobić na obligacjach. “Afera dekady” warta kupę forsy

Gints Ivuskans/ Shutterstock

Prawdopodobnie Mateusz Morawiecki nabył obligacje chroniące przed inflacją. Pojawiły się pierwsze wyliczenia, ile może na tym zarobić.

Gdy opublikowano oświadczenie majątkowe premiera Mateusza Morawieckiego, w oczy rzuciły się oszczędności, które mocno stopniały w porównaniu do oświadczenia z roku ubiegłego. Okazało się, że szef rządu nabył obligacje skarbowe za grubo ponad 4 mln zł i najprawdopodobniej są to papiery wartościowe chroniące przed inflacją.

Ile zarobi premier?

Fakt.pl, przy pomocy specjalistów, przeanalizował różne warianty obligacyjne i na tej podstawie wyliczył, ile premier może wycisnąć szmalu na tej operacji.

Przy założeniu, że mogą to być obligacje 2-letnie, ze stałą stopą oprocentowania 1 proc., po roku odsetki wynoszą już 45 005 zł. Po drugim roku odsetki wyniosą 46 465 zł. Jak pisze gazeta, jest to najmniej korzystny wariant. Rentowność tych obligacji jest niższa niż inflacja, czyli pieniądze tracą na wartości.

W przypadku obligacji 4-letnich i 10-letnich sprawa wygląda już dużo lepiej dla byłego prezesa banku. Przeprowadzona przez Fakt.pl symulacja “czterolatek” mówi, że po pierwszym roku same odsetki wynoszą 59 806 zł, a po drugim roku (czyli wypłacone w przyszłym roku) – wyniosą 540 554 zł.

Jeżeli zdecydował się na 10-letnie obligacje, odsetki za pierwszy rok wyniosą 78 208 zł. Za rok ich wysokość wyniesie już – 561 440 zł.

Afera dekady

Do pojawiających się informacji o inwestycji premiera Morawieckiego, odniósł się lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. W ocenie byłego premiera mamy do czynienia z “aferą dekady”.

Kiedy Jacek Sasin wprowadzał w błąd polską opinię publiczną obiecując niską inflację, dokładnie w tym samym czasie premier Morawiecki wydał ponad 4,5 mln na zakup obligacji, a więc skutecznie znalazł sposób, aby zarobić na drożyźnie – grzmiał na konferencji Donald Tusk.

Były szef Rady Europejskiej dodał, że “lista tych, którzy wiedzieli, że warto kupić obligacje chronione przed inflacją, jest dłuższa. Znajdziecie na niej i posłów i ministrów PiS”.

Czytaj również:

Źródło: Fakt.pl, PolsatNews.pl

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie