Polityka i Społeczeństwo

Tyle kosztuje religia w szkole. Będziecie w szoku!

PiS daje miliony nie tylko dzieciom swoich działaczy. Wielki wzrost wydatków na Fundusz Kościelny
Fot. Flickr

Ile wydajemy na lekcje katechezy w szkołach? Najwięcej na ten cel wydaje Warszawa. Rocznie to aż 48 mln zł. Biorąc pod uwagę liczbę dzieci, rekordzistą jest zaś gmina Braniewo na Warmii. Według danych “Świeckiej Szkoły” opłacenie katechetów kosztuje tam ponad tysiąc złotych w przeliczeniu na jednego ucznia.
Organizacja przygotowała nie tylko suche dane, ale przedstawiła je na mapie “Cena religii”.

Ile wydajemy na katechezę w szkole?

Inne liczby też powalają. I tak np. Gdańsk wydał w ubiegłym roku na ten cel 14,97 mln. Szczecin – 15,5 mln zł, Białystok – 17 mln, zaś Poznań aż 21 mln.

Twórcy interaktywnej mapy, jaka przedstawia koszty lekcji religii w szkołach, przeliczyli też koszty z uwzględnieniem liczby dzieci w szkołach. Wtedy sytuacja ulega zmianie. “Cena” organizacji lekcji religii na jednego ucznia w Poznaniu, gdzie uczy się ok. 78,5 tys. dzieci, to blisko 268 zł, w Białymstoku przy 48,4 tys. uczniów to już niemal 354 zł, zaś w Warszawie kwota ta wynosi 184 zł (ponad 260 tys. dzieci).

Rekordzistą jest wspomniana już gmina Braniewo na Warmii. Tam mówimy o koszcie 955 zł.

Z kolei najmniej w przeliczeniu na ucznia wydają gminy: Dobrzyca w Wielkopolsce – 109 zł (rocznie 57 tys. zł), Gaworzyce z woj. dolnośląskiego – niecałe 131 zł (ponad 59 tys. zł rocznie) i Komarówka Podlaska – 136 zł (73 tys. rocznie).

Czy lekcje religii w szkole są potrzebne?

Czy powinniśmy ponosić takie koszty? Trudno jasno odpowiedzieć na to pytanie. Przelicznik kosztu na jednego ucznia może do tego rosnąć, bowiem, jak podaje Radio Zet, dyrektorzy szkół twierdza, że frekwencja na katechezach “wyraźnie zaczęła spadać cztery, pięć lat temu”. Może się więc okazać, że do katechez będziemy dokładać coraz więcej.

Z mapą “Cena religii” można zapoznać się pod tym linkiem.

Źródło: Radio Zet 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie