Polityka i Społeczeństwo

TVP przegrało proces. Chodzi o opinie dziennikarzy po zabójstwie Pawła Adamowicza

Wiadomości TVP

TVP wytoczyła proces dziennikarzom Gazety Wyborczej i tygodnika Polityka, za powiązanie materiałów emitowanch przez prorządową telewizję o Pawle Adamowiczu z jego zabójstwem. Sąd prawomocnie pozew oddalił.

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, został zadźgany na scenie w trakcie finałowego koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po pchnięciu włodarza Gdańska nożem, zabójca wykrzyczał. – Siedziałem niewinny w więzieniu. Platforma Obywatelska mnie torturowała, dlatego właśnie zginął Adamowicz! OKO.press i Onet wyliczyły, że w 2018 roku TVP mówiła o Adamowiczu 1800 razy, czyli średnio pięć razy dziennie. Materiały miały charakter podsycanej nienawiści.

Ewa Siedlecka z Polityki pisała na swoim blogu. – W więzieniu jedyne dostępne media to prorządowe gazety i telewizja publiczna. (…) Jeśli więc coś kształtowało wizję Polski Stefana W. w ostatnich latach, to raczej “Wiadomości”. I rządowa telewizja ze słynnym programem “Minęła 20.” (…) – cytuje Wyborcza. Z kolei Wojciech Czuchnowski z Gazety Wyborczej skomentował zabójstwo Adamowicza na Twitterze. – Zabójca Pawła Adamowicza ostatnie lata spędził w zakładzie karnym. Odkąd rządzi PiS, w placówkach publicznych puszcza się tylko TVP. Jest więc dość jasne, jaki przekaz do niego docierał. Aż dotarł…

W TVP dostali furii i poszli z tymi słowami do sądu z art. 212 kodeksu karnego, który dotyczy przestępstwa zniesławienia. Pierwszy wyrok zapadł w grudniu 2019 roku i pozew TVP został oddalony, a telewizja z nazwy publiczna złożyła zażalenie. Obecne postanowienie jest prawomocne. Jak przypomina Wyborcza, TVP przegrała w praktycznie identycznych sprawach z Adamem Bodnarem, Rzecznikiem Praw Obywatelskich oraz z muzykiem Krzysztofem Skibą. W ocenie prawniczego laika, postanowienie sądu otwiera drogę do wszczęcia prokuratorskiego śledztwa w sprawie materiałów, jakie były emitowane przez TVP.

Źródło Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie