Kultura

TVP odpowiada Rzecznikowi Praw Obywatelskich. “W Telewizji nie funkcjonuje żadna lista gości, których nie można zapraszać”

Telewizja Publiczna odpowiedziała Rzecznikowi Praw Obywatelskich, Adamowi Bodnarowi na jego prośbę o wyjaśnienie zakazu występu Aleksandra Smolara na benefisie Andrzeja Seweryna. Zdaniem TVP doszło do “nieporozumienia na etapie zapraszania gości”.

W ubiegłym roku Andrzej Seweryn zrezygnował w udziale w benefisowym programie na antenie TVP Kultura. Powodem rezygnacji aktora miał być zakaz występu w programie jednego z jego gości – Aleksandra Smolara – publicysty i szefa Fundacji Batorego, znanego z krytycznego stosunku wobec PiS-u.

W sprawę włączył się Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, który poprosił o wyjaśnienie sprawy Jacka Kurskiego, ówczesnego prezesa TVP. – Do nagrania dojdzie z najbliższym możliwym terminie, a wszyscy goście Pana Seweryna będą mile widziani. W TVP nie funkcjonuje żadna „czarna lista” czy też lista osób, których nie wolno zapraszać – odpowiedziało Centrum informacji Telewizji Publicznej.

Teraz do sprawy odniósł się Maciej Łopiński pełniący obowiązki prezesa TVP. – Na etapie zapraszania gości do programu doszło do nieporozumienia, za które odpowiedzialny był redaktor prowadzący ten program. Zostały wobec niego wyciągnięte konsekwencje służbowe – napisał Łopiński w liście do RPO. Dodał, że “Andrzej Seweryn jest jedną z największych żyjących postaci polskiego teatru”, a “TVP Kultura, podobnie jak pozostałe anteny Telewizji Polskiej jest anteną otwartą dla ludzi kultury i sztuki”.

O istnieniu tzw. czarnej listy w mediach publicznych informowało w przeszłości kilku publicystów. W połowie 2017 roku Witold Gadowski stwierdził, że władze TVP Info otrzymały zakaz zapraszania go do programów. Ówczesny prezes TVP Jacek Kurski szybko zdementował tę informację, nazywając ją fake newsem…

Źródło: wirtualnemedia.pl, zdjęcie: irena iris szewczyk/Shutterstock

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie