Polityka i Społeczeństwo

TVP nie przeprasza pomimo wyroku sądu. Wolą płacić karę, niż się przyznać?

Flickr.com

TVP przegrała w sądzie z “Gazetą Wyborczą”, ale nie wykonała w całości wyroku. Jeśli go nie zrealizuje będzie musiała płacić wysoką karę.

Jak informuje “Gazeta Wyborcza”, osiem miesięcy temu TVP przegrała proces z Agorą. Sprawa dotyczyła podania nieprawdziwej informacji na temat dziennikarzy gazety. W sierpniu 2017 r. na stronie TVP Info pojawił się materiał powołujący się na fałszywe oskarżenia Ewy Latusek, przewodniczącej NSZZ “Solidarność” w zakładach Autosan.

Latusek stwierdziła w wywiadzie dla Radia WNET, że “były próby wyciągnięcia od pracowników Autosanu nieprawdziwych informacji” przez dziennikarzy “Wyborczej” i Radia RMF FM.

Za “odpowiednie wypowiedzi” dziennikarze mieli oferować rozmówcom po 400 zł. To dokładnie byli panowie redaktorzy z “Gazety Wyborczej” i Radia RMF FM. Proponowali pieniądze, żeby pracownicy Autosanu wypowiadali zdania wkładane w ich usta. To nie byłyby wypowiedzi pracowników, tylko redaktorów – mówiła przewodnicząca.

Agora wygrywa w sądzie

Sąd nakazał TVP przyznać, że jej zarzuty i sugestie pod adresem dziennikarzy “Wyborczej” były nieprawdziwe, a przez dwa tygodnie na stronie TVP Info miały “wisieć” przeprosiny o treści:

Zarząd Telewizji Polskiej S. A. z siedzibą w Warszawie przeprasza Agorę S. A. – wydawcę dziennika prasowego pod nazwą “Gazeta Wyborcza” – za naruszenie jej dóbr osobistych w postaci dobrego imienia i renomy. 

TVP wpłaciła zasądzoną karę na konto Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, ale miga się od zamieszczenia przeprosin. Telewizja wniosła skargę kasacyjną i wystąpiła do sądu o zawieszenie postępowania egzekucyjnego w sprawie opublikowania przeprosin. Sąd oddalił wniosek TVP jako bezpodstawny.

Sąd wezwał TVP do publikacji oświadczenia zgodnie z prawomocnym wyrokiem i dał spółce na to tydzień od doręczenia wezwania. Jeśli TVP znów nie wykona decyzji sądu, będzie płacić 2 tys. zł za każdy dzień zwłoki.

Czytaj również:

Źródło: Gazeta Wyborcza

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie