Polityka i Społeczeństwo

TVP Info szuka fake newsów. No, kto by pomyślał!

TVP minęła dwudziesta
Screen/ TVP

Portal TVP Info walczy z fake newsami. Stworzono na nim sekcję “Fact-Checking”, gdzie publikowane są wyniki dziennikarskich śledztw, które prostują fałszywe doniesienie, które pojawiają się w sieci. Tyle że nowy pomysł telewizji nie spotkał się z pozytywnym odbiorem. Mało tego, można uznać go za kolejne narzędzie służące do walki z opozycją.

TVP Info szuka fake newsów

Problem tkwi w tym, że TVP Info słynie z dużej stronniczości i atakowania opozycji.

Jednocześnie wychwala obóz rządzący. Stąd też nowa inicjatywa telewizji spotkała się z kpinami ze strony internautów.

https://twitter.com/tvp_info/status/1367727549690839041?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1367727549690839041%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fnatemat.pl%2F342205tvp-info-zabralo-sie-za-fact-checking-demaskuje-falszywe-informacje

“Nic bardziej śmiesznego dzisiaj nie przeczytacie”, “Największa telewizja propagandowa w Polsce robi fact-checking. Co może pójść nie tak?”, “Słownik Wam źle podpowiedział. Tam powinno być “fact-changing” – to tylko niektóre z komentarzy, jakie odnoszą się do “Fact-Checking”.

Na www zamieszczono już też pierwsze wpisy, które ponoć tłumaczą wiele fake newsów. I tak możemy przeczytać m.in. artykuły “Dlaczego Polska nie sprowadza rosyjskiej szczepionki? Fake news Sputnika” czy “Rząd dementuje doniesienia ws. szczepionek na COVID-19”.

Jeden z twitterowiczów zauważył, że nowa podstrona TVP Info to chyba też kolejne narzędzie do walki politycznej. Sugerując się samymi nagłówkach można zauważyć, że chodzi o ataki na PO, Onet czy TVN. Ogólnie więc te podmioty – czy to polityczne czy biznesowe – które nie są przesadnie prorządowe.

https://twitter.com/p_golinski/status/1367757384060375042?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1367757384060375042%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fnatemat.pl%2F342205tvp-info-zabralo-sie-za-fact-checking-demaskuje-falszywe-informacje

Walka z fake newsami

Jedną rzecz należy pochwalić: faktycznie media powinny walczyć z fake newsami. Tyle że TVP Info – w takiej formie, jak obecnie to robi – częściowo kompromituje tę słuszną ideę. Efekt może być wręcz odwrotny od zamierzonego, tj. jeszcze większy chaos informacyjny i zagubienie przeciętnego odbiorcy tych informacji.

Dziś media publicznie straciły też swoją wagę. Od kilku lat służą już jako propagandowe ramię Zjednoczonej Prawicy, a nie rzetelne źródło informacji o świecie i polskiej polityce. Czy “Fact-Checking” zmieni ten stan rzeczy? Patrząc na pierwsze owoce tej inicjatywy można odnieść wrażenie, że zdecydowanie nie…

Źródło: Twitter

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie