Polityka i Społeczeństwo

TVN ma nowego sojusznika. Parlament Europejski wkracza do akcji ws. ustawy medialnej

Parlament Europejski na pierwszej powakacyjnej sesji zajmie się Polską. Odbędzie się debata o wolnych mediach w kontekście “lex TVN”.

Dwa tygodnie temu przez Sejm przeszła ustawa uderzająca w medialny kapitał amerykański w Polsce. “Lex TVN” zostało uchwalone w warunkach mocno odbiegających od standardów demokratycznych. Reasumpcja głosowania głosowania zarządzona przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek oraz zachowanie Pawła Kukiza i jego koleżków sprawiło, że muzyk dopiero po kilku dniach wyszedł ze schowka na miotły. Do tego był wielce zdziwiony, że spadła na niego fala krytyki.

Ustawa powędrowała do Senatu, który najprawdopodobniej ją zawetuje. Dyskusja wokół nowego prawa medialnego trochę w Polsce zamarła za sprawą kryzysu na polsko-białoruskiej granicy, ale Unia Europejska dobrze widzi zamach na niezależne media i zajmie się PiS-owskim zamachem na TVN.

Parlament Europejski zajmie się „lex TVN”. Na pierwszej po wakacjach sesji plenarnej PE odbędzie debata na temat wolności mediów w Polsce. To inicjatywa Europejskiej Partii Ludowej (EPL), do której należy PO i PSL.  – wynika z informacji RMF FM.

Formalny wniosek w tej sprawie został złożony przez Manfreda Webera, szefa EPL w europarlamencie. Oficjalnie decyzję w tej sprawie musi podjąć jeszcze konferencja przewodniczących grup politycznych (COP), ale jak ustaliła brukselska korespondentka RMF FM, sprawa jest już przesądzona. Debata odbędzie się 13 września.

Zorganizowanie debaty popierają Liberałowie (Renew Europe) i Zieloni, a także europejscy socjaldemokraci (S&D). Socjaldemokraci opublikowali dwa tygodnie temu specjalny komunikat w obronie TVN24, w którym potępili nową ustawę, nazywając ją “kpiną z wolności słowa”. W sprawie “lex TVN” zostanie prawdopodobnie uchwalona przez Parlament Europejski rezolucja.

Źródło: RMF FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie