Polityka i Społeczeństwo

Tusk znowu przewodniczącym PO? Polacy krytyczni wobec tego pomysłu [SONDAŻ]

O powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki mówi się od paru lat. Czy Polacy chcą jednak, by były lider PO faktycznie znów stanął na czele tej partii? Sprawę zbadał “Super Express”.

Tusk wróci?

O Tusku mówi się nierzadko jako o jeźdźcu na białym koniu, który pojawi się na polskiej scenie politycznej i pomoże opozycji wygrać z PiS. Okazuje się jednak, że sprawa nie jest tak jednoznaczna, jak wielu uważa.

W sondażu Instytutu Badań Pollster na zlecenie “Super Expressu” zadano Polakom pytanie: Czy Donald Tusk powinien stanąć na czele Platformy Obywatelskiej? Wyniki badania są zaskakujące.

Okazuje się bowiem, że według większości badanych obecny przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej… nie powinien już wracać do polityki jako przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Nie chce tego aż 64 proc. ankietowanych, z czego 46 proc. wybrało odpowiedź: zdecydowanie nie. Z kolei pozytywnie odpowiedziało na to 36 proc. osób biorących udział w badaniu.

Źródło: se.pl

Dlaczego nie chcemy Tuska?

Były premier był jednak – i nadal jest – bardzo popularnym politykiem. Dlaczego więc Polacy nie chcą, by znów stanął na czele największej partii opozycyjnej?

Wyniki badania skomentował dla “SE” politolog profesor Kazimierz Kik. – Nieładnie odejść można tylko raz. Donald Tusk w bardzo trudnym momencie opuścił rząd i Polskę po to, żeby awansować. Zostawił folwark w postaci działaczy, dobieranych przez siebie wykonawców swojej woli, którzy dokończyli kompromitację. Polityk, który raz już zawiódł, nie jest wiarygodny. A Polacy uważają, że Donald Tusk zostawił ich dla własnych aspiracji – stwierdził.

Możliwe też, że większość osób uważa, że Tusk zrobił już swoje i powinien odejść na polityczną emeryturę. Jeśli badacze dopytaliby ankietowanych, dowiedzieliby się też może, że chcielibyśmy, by założyciel PO stworzył inną, nową partię lub stanął na czele całej dużej koalicji opozycyjnej.

W każdym razie były premier może jeszcze odegrać jakąś rolę na polskiej scenie politycznej. Będzie to jednak raczej rola symboliczna…

Źródło: Super Express

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie