Polityka i Społeczeństwo

Tusk wrócił i zastąpił Budkę, a kto zastąpi Kaczyńskiego? Jedna kandydatura mocno zaskakuje [SONDAŻ]

kongres
Flickr.com/PiS

Jarosław Kaczyński na ostatniej konwencji PiS zadeklarował, że po raz ostatni staje na czele partii. Wprost.pl zapytał w sondażu, kto mógłby go zastąpić.

Weekendowa konwencja Prawa i Sprawiedliwości przebiegała pod znakiem walki z nepotyzmem. Po 6 latach rządów, Jarosław Kaczyński zauważył, że państwowe spółki to dojne krowy dla działaczy. Szok! Żona Krzysztofa Sobolewskiego, świeżo wybranego na sekretarza generalnego partii, w pewnym momencie swojej “kariery” zasiadała w trzech radach nadzorczych spółek.

W PiS-ie nazywają Sobolewskiego “twarzą nepotyzmu”.

Ale udawana walka z kolesiostwem, to nie był jedyny akcent sobotnio-niedzielnego parteitagu. Prezes Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział, że po raz ostatni staje na czele partii. Kaczyński już kilka razy w ciągu ostatnich lat sugerował, że niedługo pożegna się z fotelem szefa partii. Robił to celowo, żeby poobserwować reakcję w ugrupowaniu i jeszcze bardziej zidentyfikować partyjne buławy w plecakach. Dlatego i w tym przypadku może być podobnie chociaż prawdopodobieństwo rezygnacji wzrosło.

Pracownia United Surveys na zlecenie Wprost.pl, zapytała ankietowanych, który polityk może przejąć władzę w PiS po Jarosławie Kaczyńskim. Na premiera Mateusza Morawieckiego wskazało aż 41 proc. badanych. Co ciekawe, na drugim miejscu uplasował się Jarosław Gowin z wynikiem 10,2 proc. To wynik o tyle ciekawy, że wicepremier Gowin jest w obozie władzy na cenzurowanym i reprezentuje inną formację polityczną, która wchodzi w skład prawicowej koalicji.

Beata Szydło dostała 5,9 proc. wskazań, minister aktywów państwowych Jacek Sasin – 3,8 proc. Michał Dworczyk, uwikłany w aferę mailową, cieszy się poparciem 3 proc. respondentów. Na kolejnych miejscach ze śladowym wynikiem znajdujemy Joachima Brudzińskiego, Marka Suskiego i Ryszarda Czarneckiego. Stawkę zamyka niezwykle aktywny i próbujący budować pewien rodzaj odrębności od PiS-u, Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski. Otrzymał tylko 0,5 proc.

Źródło: Wprost.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie