Polityka i Społeczeństwo

Tusk ostrzega przed projektem, który PiS dogaduje z Orbanem. “Przywiózł proputinowską deklarację”

Viktor Orban podbija cenę. Czy Polska może liczyć na jego lojalność?
Fot. Flickr

– Orban decyduje o strategicznych celach Polski! – mówi Donald Tusk w wywiadzie dla “Gazety Wyborczej”. Chodzi o budowę elektrowni atomowej pod Kaliningradem.

Tydzień temu Robert Tomaszewski z “Polityki Insight” poinformował, że Viktor Orban wspólnie z Zygmuntem Solorzem chcą zbudować elektrownię atomową pod Kaliningradem. Mają zamiar przekonać polski rząd do budowy mostu energetycznego z eksklawą. Według informacji analityka, Warszawa nie mówi “nie”. 

ZE PAK – spółka energetyczna kontrolowana przez Solorza – jest zainteresowana kupnem części udziałów w projekcie Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej (BEJ), należącej do Rosatomu. Jednostka miała powstać nad Niemnem. Budowę zamrożono w 2013 r., bo Polska i Litwa nie były zainteresowane importem energii. Partnerem ZE PAK ma być MVM, największy producent energii na Węgrzech. Koncern jest właścicielem elektrowni jądrowej Paks. W 2014 r. Węgry i Rosja podpisały umowę dotyczącą jej rozbudowy.

Według nieoficjalnych ustaleń dziennikarza temat budowy łącznika z Kaliningradem i przejęcia BEJ przez ZE PAK/MVM miał być omawiany przez Solorza z premierem Mateuszem Morawieckim i Jackiem Sasinem. Głównym argumentem za realizacją mostu jest przyspieszająca transformacja energetyczna, która w najbliższych latach wymusi wyłączenie większości polskich elektrowni na węgiel, zwiększając zapotrzebowanie na import energii. Mówiąc w skrócie, Polska chce wybudować elektrownię atomową i uzależnić się od dostaw prądu z terenu Federacji Rosyjskiej.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie