Polityka i Społeczeństwo

Tusk ostro o Kaczyńskim i PiS. Takiego porównania się nie spodziewaliście!

Flickr/Kancelaria Premiera

Donald Tusk po zakończeniu swojej kariery w roli szefa Rady Europejskiej faktycznie zaczyna dobitniej wypowiadać się na temat polskiej polityki. W wywiadzie w „Faktach po Faktach” na antenie TVN24, w ostrych słowach zaatakował sposób uprawiania polityki przez Jarosława Kaczyńskiego.

Nigdy nie miał oporów posługiwać się ludźmi słabymi, marnymi. Wielokrotnie słyszałem, z jaką pogardą o nich mówił. Im bardziej są mu oddani, tym mniej ich szanuje – mówił Tusk właśnie o Kaczyńskim w czasie wczorajszego wywiadu.

Temat, który porywa tłumy

Nie obyło się bez rozmowy na temat niedzielnych demonstracji solidarności z sędziami po zawieszeniu w obowiązkach sędziego Pawła Juszczyszyna.

 – Z podziwem obserwuję ludzi, którzy zdają sobie sprawę, że nie jest to ciągle temat, który porywa miliony, ale wychodzą na ulicę wtedy, kiedy miarka się przebiera – mówił Tusk. – Jestem pełen podziwu dlatego, że wiem, że czasami można stracić wiarę i energię, widząc, z jakim tupetem i z jaką konsekwencją władza dalej brnie w tę nieprawość. Ta władza, jeśli chodzi o dewastację prawa, nie cofnie się przed niczym, chyba że będą to tysiące ludzi na ulicach, bo tego ta władza się wciąż obawia – dodał.

Samoobrona miała wyższe standardy niż PiS?

Tusk zaczął także wspominać pierwszą kadencję rządów PiS w latach 2005-2007, kiedy to partia Kaczyńskiego współpracowała z Ligą Polskich Rodzin i Samoobroną. Platforma Obywatelska była wtedy w opozycji. W tym kontekście były szef Rady Europejskiej odniósł się do nocnego głosowania w Sejmie nad kandydaturami do nowej KRS. W jego trakcie Marszałek Elżbieta Witek anulowała pierwsze z nich.

Oglądałem różnych marszałków i wicemarszałków w akcji. Na taki pomysł nie wpadłby nawet nieżyjący już wicemarszałek Lepper, znany z niestandardowych zachowań. Nawet jemu by to do głowy nie przyszło. Standardy Samoobrony były zdecydowanie wyższe niż to, co dzisiaj prezentuje PiS. Dzisiaj gdyby żył Andrzej Lepper, to on by się pewnie wstydził, że musi współrządzić z Kaczyńskim, a nie odwrotnie – stwierdził Tusk.

Powrót Tuska?

Czy ten wywiad oznacza, że Tusk chce wrócić do polskiej polityki? Wątpliwe jednak, że byłby to powrót pełny i oznaczający kandydowanie na jakiekolwiek funkcje. Były lider PO zrezygnował już ze startu w wyborach prezydenckich. Myśli ponoć tylko o budowaniu ruchu młodych osób, które są zainteresowane polityką i sprawami społecznymi. Czy ma on stać się przybudówką przyszłej partii? To realne. Najbardziej możliwy jest jednak scenariusz, w którym Tusk będzie swoistym mentorem i komentatorem sceny politycznej w Polsce i w Europie.

 Źródło: TVN24

fot. Flickr.com/Kancelaria Premiera

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia

Ładowanie