Gospodarka

Trzynastki nie pomogą. Emerytury realnie coraz niższe

Najstarszych Polaków teoretycznie może cieszyć waloryzacja rent i emerytur. Do tego otrzymają oni trzynastki. Rząd sugeruje nawet, że może też zwolnić emerytury od podatku. Tyle że seniorzy popierający PiS nie rozumieją chyba, że ich pieniądze pożera ukryty podatek.

Emerytury zjadane przez inflację

Emeryci, których cieszą zapowiedzi rządu, powinni baczniej analizować ceny produktów, jakie kupują w sklepach. Okazuje się bowiem, że inflacja nadal rośnie. Choć w jednym miesiącu GUS podaje ją na poziomie ok. 3 proc., a w innym ok. 2,5 proc., nie zmienia to faktu, że ceny stale rosną. Zwolennikom PiS przypomnimy, że gdy Polską rządziło PO rejestrowaliśmy wręcz niską deflację.

Warto dodać, że rządzący mogą też lekko “podpicowywać” wyniki badań GUS. Niektórzy analitycy uważają, że inflacja jest nawet dwukrotnie wyższa! Ponadto wynik 2-3 proc. to wartość uśredniona. Dotyczy więc wielu grup towarów oraz usług. Żywność w raportach GUS rośnie dużo mocniej i szybciej niż inne produkty, za które płacimy w sklepach. Przykłady? W lutym tego roku ryż zdrożał o 7 proc., pieczywo o 5,8 proc., mleko o 3,6 proc., a wody mineralne czy źródłowe o 7,6 proc.

Zresztą nawet według danych GUS za rok 2016 w gospodarstwach domowych emerytów na jednego seniora wydatki wynosiły 1266 złotych. Połowę stanowiły te związane z żywnością i mieszkaniem.

Przeliczmy to na złotówki. Żywność i napoje kosztowały przeciętnego seniora w 2016 roku średnio 338 złotych. Utrzymanie mieszkania stanowiło koszt ok. 352 zł. 105 złotych kosztowały miesięcznie wydatki dot. zdrowia.

Już pod koniec 2020 r. samo jedzenie kosztowało 387 złotych. Opłaty za mieszkanie wzrosły do 397 złotych. Zdrowie? To już 120 złotych!

Będzie gorzej?

Na koniec najgorsza wiadomość. Najprawdopodobniej będzie gorzej. Dziś inflację w ryzach trzyma jeszcze polityka lockdownów. Mniej wydajemy choć przez to, że cyklicznie zamykane są np. centra handlowe i nie możemy podróżować. To zmniejsza cyrkulacje pieniądza. Co stanie się, gdy gospodarki zostaną odmrożone? Grozi nam duży skok cen. Wtedy dosypywanie pieniędzy przez rząd jeszcze pogorszy całą sytuację.

Źródło: se.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie