Polityka i Społeczeństwo

Trzaskowski zdradza swój plan na wygraną w wyborach parlamentarnych. Ta deklaracja przemebluje polską scenę polityczną?

Grabowski Foto / Shutterstock.com

Jeden opozycyjny blok i wspólna lista w wyborach parlamentarnych w 2023? Tego chciałby Rafał Trzaskowski. – Jedyną drogą jest konsolidacja opozycji i ścisła współpraca – powiedział prezydent Warszawy w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Potęga współpracy

Rafał Trzaskowski opowiadał w DGP o kształcie opozycji i jej przyszłości. Prezydent Warszawy nie ma wątpliwości, że najlepszym rozwiązaniem przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku jest jak najściślejsza współpraca między wszystkimi opozycyjnymi partiami. Trzaskowski zauważa, że może być to niezbędne, jeżeli PiS wcieli w życie swoje plany związane z ordynacją wyborczą.

Jeżeli rzeczywiście doprowadzi do powstania 100 okręgów wyborczych, to żadne mniejsze ugrupowanie nie będzie miało szans – tłumaczy Trzaskowski. Dlatego szansę upatruje we współpracy całego opozycyjnego bloku.

Jedyną drogą do wygrania jest konsolidacja opozycji, ścisła współpraca i być może wspólne listy, przy zachowaniu autonomii każdego ugrupowania – uważa prezydent Warszawy.

Rozumiem, że dziś żadna z partii nie zaakceptuje czyjegoś przywództwa po stronie opozycji, ale na współpracę, tak czy inaczej, jesteśmy skazani, jeśli chcemy być efektywni. Jeśli na kolejne wybory pójdzie jeden, wielki blok prawicy, a z drugiej strony będziemy mieli siedem partii i dwa ruchy, to nie wygramy tych wyborów – dodał Trzaskowski.

Kto jest liderem?

Na pytanie, kto jest dziś liderem opozycji, prezydent Warszawy odparł, że nie ma jednego takiego człowieka, tę rolę może pełnić wiele osób.

Ktokolwiek mianowałby się teraz liderem opozycji, doprowadziłby do niepotrzebnych konfliktów. Nie możemy ulegać pokusie, by dążyć do jakichś rozliczeń, czy pogrążać się we frustracji, musimy wykonywać swoją pracę – stwierdził Trzaskowski.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie