Polityka i Społeczeństwo

Trzaskowski i Grodzki ostrzegają samorządy przed Polskim Ładem. Sprawdź, ile straci Twoja gmina przez rządowy program

Rafał Trzaskowski

Tomasz Grodzki ostrzega samorządowców przed Polskim Ładem. – Osobiście oceniam, jako największą zmarnowana szansę dla Polski – powiedział marszałek Senatu. W sieci pojawiło się narzędzie, pozwalające obliczyć straty, które samorządy poniosą przez rządowy program.

Ład? Stracona szansa

Tomasz Grodzki był gościem Forum „Samorząd Przyszłości”, które zorganizował zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz. Podczas swojego wystąpienia nie szczędził gorzkich słów nowemu programowi PiS, czyli słynnemu Polskiemu Ładowi. Politycy obozu rządzącego przekonują, że zapisy Ładu są niezwykle korzystne dla Polaków, ale zapominają o tym, że program brutalnie uderzy w kieszenie przedsiębiorców i klasy średniej. A co za tym idzie – wszystkich, bo usługodawcy przecież nie wezmą kosztów na siebie, a zaserwują klientom podwyżki.

Zdaniem Grodzkiego forsowanie przez rząd Polskiego Ładu oznacza przyspieszenie „wprowadzenia rządów centralistycznych, czy autorytarnych”.

To już Marks pisał, że w miarę postępów socjalizmu walka klas się nasila i ta klasa samorządowa niestety musi dać odpór temu, co szykuje tzw. nowy ład, który osobiście oceniam, jako największą zmarnowana szansę dla Polski – powiedział marszałek Senatu.

Ile straci twoja gmina?

Szacowane straty, które samorządy poniosą wskutek wprowadzenia Polskiego Ładu, można obliczyć za pomocą strony natwojkoszt.pl. Witrynę, którą stworzyły Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich, udostępnił w mediach społecznościowych Rafał Trzaskowski.

Miasto Stołeczne Warszawa na programie „Polski Ład” straci ponad 1,7 mld zł rocznie. To koszt 200 tramwajów, 1500 autobusów lub 4 stacji metra. ROCZNIE! Rządowy „Polski Ład” to żadne wsparcie, tylko cyniczny skok na Wasze pieniądze – napisał prezydent Warszawy i zachęcił, by każdy sprawdził, ile na rządowym programie straci jego miasto. Na stronie możemy wybrać rodzaj gminy, a następnie konkretną nazwę gminy. I tak wg obliczeń strony Łódź straci 323 015 579 zł, Wrocław 416 685 256 a Gdańsk 271 290 020.

natwojkoszt.pl

Jak informują autorzy strony, szacunek strat opiera się na średnim ubytku w PIT, podanym przez Ministerstwo Finansów w OSR projektu ustawy (26,8%). Odnosi się do planowanej na 2021 r. kwoty udziałów w PIT, podanej wszystkim JST przez Ministra Finansów do planowania budżetu na rok 2021.

Źródło: Dziennik.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie