Polityka i Społeczeństwo

Trybunał Praw Człowieka miażdży PiS-owską reformę, a Morawiecki bagatelizuje sprawę. “Realizujemy nasze programy”

Alexandros Michailidis / Shutterstock

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka. Na premierze Morawieckim nie zrobiło to wrażenia. – Szanujemy Trybunał, ale realizujemy nasze programy – stwierdził szef rządu.

We wtorek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że odwołania prezesów i wiceprezesów sądów bez podania przyczyn i bez możliwości odwołania od decyzji naruszają art. 6. Europejską Konwencję Praw Człowieka. Wyrok jest odpowiedzią na skargę, którą do Trybunału złożyli wiceprezesi Sądu Okręgowego w Kielcach – sędziowie Alina Bojara i Mariusz Broda. Oboje zostali w takim trybie odwołani ze swoich stanowisk przez Zbigniewa Ziobrę.

Sędziowie Bojara i Broda nie są rży tym jedynymi, których taka procedura dotknęła – Ziobro odwołał w ten sposób ponad 140 sędziów.

Wtorkowe orzeczenie Trybunału to kolejna decyzja europejskiej instytucji, która uderza w PiS-owską reformę sprawiedliwości. Premier Mateusz Morawiecki bagatelizuje jednak sytuację. Zapytany o sprawę, stwierdził, że Europejski Trybunał Praw Człowieka „nie jest instytucją Unii Europejskiej”.

Jest bardzo specyficzną instytucją, z którą oczywiście liczymy się, współpracujemy, ale wskazujemy za każdym razem, w przypadku różnego rodzaju orzeczeń, na bezwzględną wyższość, priorytet stosowania zasad wynikających z polskiej konstytucji – stwierdził szef rządu i zaznaczył, że to właśnie Konstytucja jest „jest najwyższym aktem prawnym i z niej wynikają ustawy”.

Bardzo szanujemy Trybunał, ale realizujemy nasze programy, w tym reformy wymiaru sprawiedliwości, zgodnie z naszymi priorytetami i z naszym harmonogramem – skwitował z rozbrajającą szczerością Morawiecki.

Źródło: RMF FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie