Polityka i Społeczeństwo

Trump nad przepaścią? Najnowsze sondaże są druzgocące dla prezydenta USA

Jakie są prognozy dot. wyborów prezydenckich w USA? Donald Trump może je przegrać z kretesem. Większość obywateli boi się o to, w jakim kierunku podąża ich kraj.

Sytuacja 100 dni przed decydującym starciem

Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research sprawdziło, co na 100 dni przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych o stanie państwa myślą Amerykanie. Większość z nich (80 proc.) stwierdziło, że kraj zmierza w złym kierunku.

Tak słabej oceny nie zarejestrowano od początku prezydentury Donalda Trumpa. 

Mało tego, tylko co trzeci ankietowany popierał metody walki z pandemią, które zostały przyjęte przez administrację prezydenta. Źle ocenia się też Trumpa i jego ludzi pod kątem ich działań dot. sytuacji gospodarczej. Jedynie 38 proc. respondentów twierdziło, że ta ostatnia jest dobra. Dla porównania w styczniu odpowiedziało tak aż 67 proc.

Trump stracił instynkt polityczny?

Skąd takie złe nastroje? Po pierwsze, można odnieść wrażenie, że Trump oderwał się od realiów. A przecież jeszcze cztery lata temu wygrał wybory właśnie dlatego, że świetnie zrozumiał tzw. “ulicę” i udało się mu przedstawić Hillary Clinton jako tą oderwaną od życia zwykłych ludzi.

Prezydent bagatelizował jednak pandemię koronawirusa. Początkowo wyśmiewał wręcz zagrożenie. Niedawno zaś zaapelował do Amerykanów o posłuchanie ekspertów i noszenie maseczek w miejscach publicznych.

Sondaże

Sondaże polityczne także sugerują porażkę Trumpa. Aż 8,7 punktu procentowego wynosi już przewaga Joe’go Bidena. Przynajmniej według zliczającego ogólokrajowe badania opinii publicznej portalu RealClearPolitics. To więcej niż różnica, która dzieliła Hillary Clinton i obecnego prezydenta w takim samym okresie w 2016 roku.

W kluczowych stanach Trump traci do Bidena od 6 do 8 punktów proc. 

Warto jednak pamiętać, że system wyborczy w USA jest bardziej skomplikowany niż u nas. O sukcesie nie decydują stricte wyborcy co elektorzy. Historia mocarstwa zna już przypadki, gdy dany kandydat zdobył np. więcej głosów elektoratu, ale ostatecznie postawili na niego wspomniani elektorzy. Jak będzie tym razem? Dowiemy się jesienią…

Źródło: rp.pl, RealClearPolitics, Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie