Polityka i Społeczeństwo

Totalne zagubienie rządu ws. pandemii. Morawiecki wykorzystał hobbystyczne dane 19-latka do podjęcia decyzji dot. zdrowia i życia Polaków

Flickr.com/Kancelaria Premiera

Czy w Polsce pisze się właśnie scenariusz filmu o 19-latku ratującym kraj spod pandemicznego buta? Nie można tego wykluczyć.

Czy hobbystyczne zajęcie dziewiętnastolatka może mieć wpływ na działanie całego Rządu w walce z pandemią? Wiele wskazuje na to, że tak. Michał Rogalski z Torunia stworzył ogromną bazę danych na temat pandemii w Polsce, na bazie której powstają naukowe analizy.

Te z kolei wykorzystał Premier Mateusz Morawiecki – pisze Onet.pl.

Michał Rogalski to 19-latek zajmujący się grafiką komputerową – Do teraz jestem pod wrażeniem, do jakiej skali to urosło. Cały ten projekt zaczął się bowiem od mojej wewnętrznej potrzeby zbierania danych. Zwyczajnie mnie to interesowało jako hobby – mówi w rozmowie z portalem.

Premier Mateusz Morawiecki bazuje w swoich wystąpieniach na analizach i prognozach stworzonych przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM) – Jak można jednak wyczytać na tej samej stronie, dane wykorzystane przez ICM nie pochodzą ani od nich, ani bezpośrednio z Ministerstwa Zdrowia, czy od innego organu rządowego, a są dziełem… Michała Rogalskiego – pisze Onet.pl. Michał Rogalski jest aktywnym użytkownikiem Twittera.

Są takie newsy, po których spada się z krzesła i ten do takich należy. Tak bardzo nie wierzyłem w informację, że rząd prognozuje np. lockdown na danych zebranych przez internautę, że wszedłem na stronę ICM. Moim oczom ukazał się komunikat – Na niniejszej stronie publikujemy bieżące prognozy z rozwoju epidemii Covid-19. Dane Ministerstwa Zdrowia są pobrane ze agregowanego zbioru przygotowanego przez Michała Rogalskiego – czytamy.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie