Polityka i Społeczeństwo

Totalną klęskę rządu w walce z pandemia najwyraźniej widać na cmentarzach. Liczba nadmiarowych zgonów przeraża

zmarli

Liczba nadmiarowych zgonów w Polsce przeraża. To już ponad 103 tysiące, licząc od marca 2020 do marca 2021. Tylko w ciągu ostatnich 5 dni zarejestrowano 2675 zgonów. Skalę tragedii pokazują dane z cmentarzy.

Cmentarze a sprawa COVID-19

Nadmiarowe zgony to różnica między liczbą zgonów w danym okresie a średnią liczbą zgonów z analogicznych okresów z ostatnich lat.

Skalę problemu pokazują dane Zarządu Cmentarzy Komunalnych, który zarządza trzema cmentarzami należącymi do miasta stołecznego Warszawy: Cmentarzem Komunalnym Północnym i Cmentarzem Wojskowym w Warszawie oraz Cmentarzem Komunalnym Południowym w Antoninowie. Sprawę zbadał portal NaTemat.pl.

– Na wyżej wymienionych cmentarzach pogrzeby odbywają się na bieżąco, nawet na następny dzień po zgłoszeniu pogrzebu w kancelarii cmentarza. Jedynie czas oczekiwania na pogrzeb z nabożeństwem żałobnym odprawianym na Cmentarzu Komunalnym Północnym uległ wydłużeniu i wynosi obecnie ok. 10 dni – poinformowała portal Danuta Kruk, dyrektor Zarząd Cmentarzy Komunalnych. Jak dodała, aktualna sytuacja dotycząca terminów pochowań na cmentarzach komunalnych m.st. Warszawy jest zbliżona do tej z jesiennej fali pandemii.

Równie źle wygląda to na poziomie aktów zgonów. W listopadzie 2020 roku było ich 2953, a w marcu 2021 – 2688. W czasie początku pandemii w Polsce wydano ich “tylko” 1765. 

Wrażenie muszą robić zdjęcia świeżych grobów na jednym z gdańskich cmentarzy. Obraz ten najlepiej oddaje skalę tragedii.

Klęska rządu

Powyższe dane to dowód na klęskę rządu. Lockdowny miały nas uchronić przed nadmiarowymi zgonami. Teraz okazuje się, że mamy i te ostatnie, a do tego polityka ministra Niedzielskiego uderzyła w przedsiębiorców.

Porażkę rządu PiS widać np. w sondażach. Partia może zapomnieć już chyba o poparciu rzędu ponad 40 proc. Dziś chce na nią głosować trochę ponad 30 proc. ankietowanych. To za mało, by Jarosław Kaczyński i jego współpracownicy mogli rządzić krajem bez koalicjantów. Los Zjednoczonej Prawicy zależy więc od tego, jak i kiedy zakończy się epidemia.

Źródło: NaTemat.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie