Polityka i Społeczeństwo

Totalna klęska Zbigniewa Ziobry. “Reformowanie” wymiaru sprawiedliwości spowodowało zapaść w sądach

Ziobro
Flickr.com

Pięć lat “reformowania” wymiaru sprawiedliwości spowodowało, że w sądach jest coraz gorzej. Sprawność postępowań sądowych wydłużyła się.

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało najnowsze dane dotyczące sprawności postępowań sądowych. Pięć lat “reformowania” wymiaru sprawiedliwości sprawiło, że jest z nimi coraz gorzej. W sądach rejonowych niemal o trzy miesiące wydłużył się średni czas postępowania.

Pogorszeniu uległy wskaźniki we wszystkich rodzajach spraw, jednak najgorzej jest w sądach gospodarczych, gdzie w 2020 r. na wyrok czekało się o trzy i pół miesiąca dłużej niż w 2015 r. Z danych udostępnionych przez resort wynika, że zwolniły również sądy okręgowe rozpoznające sprawy w I instancji. W 2015 r. postępowania trwały 8,4 miesiąca, a w 2020 r. – 9,95 miesiąca – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Patrząc na dane, nie da się uciec od sytuacji pandemicznej w kraju, bowiem sądy nie działały przez około dwa miesiące zeszłego roku. Jednak jak zauważa Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich “Iustitia”, spadek sprawności postępowań w porównaniu do 2015 r. nie jest widoczny tylko w danych za 2020 r. W 2019 r ogółem w sądach rejonowych czekało się na wyrok 5,66 miesiąca. To o półtora miesiąca dłużej zanim do władzy doszła “dobra zmiana”.

Nie ma co czarować rzeczywistości. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy i powiedzieć to wprost: w sądownictwie mamy do czynienia z zapaścią – mówi w rozmowie z DGP Krystian Markiewicz.

Problemem są także nieobsadzone etaty orzecznicze. Szef resortu sprawiedliwości przez dwa lata wstrzymywał ogłaszanie konkursów sędziowskich, czekając na zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS). Jak wskazuje środowisko sędziowskie, po przeprowadzeniu zmian w KRS, sędziowie nie chcą brać udziału w konkursach prowadzonych przez organ, bo uważają go za niekonstytucyjny.

Źródło Dziennik Gazeta Prawna

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie